Turnaje se zúčastnilo šest družstev – předposlední tým ligy Studénka a pět vítězů oblastních přeborů, mezi nimi i zástupce Západočeské oblasti plzeňský celek TJ Božkov. Ten v loňské kvalifikaci obsadil třetí, první nepostupové místo, a tak si chtěl letos vše vynahradit. A vyšlo to na sto procent. Božkov kvalifikaci vyhrál a poprvé ve své historii si zahraje nejvyšší soutěž.

Úvodní duel se Sokolem Březno začaly hráčky Božkova velmi nervózně, brzy prohrávaly 0:5 a vypadalo to na katastrofu. Pak se ale tým vzchopil, zlepšil střelbu a nakonec vyhrál o pět.

Ve druhém utkání Božkov vysoko porazil Starou Ves a poté si snadno poradil s Čakovicemi. Ve čtvrtém zápase čekal Plzeňanky klíčový duel se Studénkou. Božkov se však vypjal k nejlepšímu výkonu v celé kvalifikaci a zvítězil jasně 15:6. Plzeňská děvčata si tak již před posledním zápasem zajistila postup do ligy. V tom sice podlehly házenkářky Božkova domácímu Brnu, ale to už na jejich historickém postupu nemohlo nic změnit.

Hráčky Božkova získaly i individuální ocenění. Nejlepší obránkyní byla vyhlášena Martina Půtová a nejlepší útočnicí Ivana Švarcová, která zároveň skončila s 41 góly druhá v tabulce střelkyň.

„Jely jsme na Moravu s tím, že chceme ligu pro Plzeň vybojovat, a to se nám podařilo. Nechci nikoho chválit, všechny hráčky bojovaly ze všech sil. Na ligu se těšíme, věřím, že začnou chodit diváci a ocení náš ryze amatérský kolektiv,“ zhodnotila úspěšnou kvalifikaci kapitánka Jana Řezáčová.

Optimismus trochu mírní trenér Jaroslav Pondělík. „Zatím není jisté, kde budou v příští sezoně hrát Půtová a Švarcová. Obě jsou našimi hráčkami, ale letos hostovaly v Tymákově. O jejich působení budeme ještě jednat.“

Božkovští také ještě musí vyřešit otázku hřiště. „Od příští sezony se ligové zápasy musí hrát na umělém povrchu. My jsme požádali o výjimku, ale o té bude rozhodovat až 18. 7. STK svazu národní házené. Pokud nám nevyhoví, museli bychom hrát domácí zápasy po domluvě s některým blízkým odddílem na jeho hřišti,“ vysvětluje trenér Pondělík.

Výsledky Božkova: TJ Božkov – Březno 18:13 (7:8), – St. Ves 21:13 (8:5), – Čakovice 24:14 (12:10), – Brno 15:16 (7:8), – Studénka 15:6 (12:5).