Za ní skončil jen s minutovým odstupem loňský vítěz, plzeňský dogtrekař Vlastimil Vágner. Na Boží Dar ale dorazilo na sedm stovek běžců, kteří si to mezi sebou rozdali na třech trasách.

Na nejprestižnější trasu Long, která měřila šedesát osm kilometrů, se vydalo na sto padesát účastníků. V cíli byli nejrychlejší právě Steklý s Žaloudkem, kteří zvítězili v čase o téměř tři čtvrtě hodiny lepším než před rokem vítěz Vlastimil Vágner. Žaloudek se Steklým si s tratí poradili ze necelých sedm a čtvrt hodiny. „Ukazuje to, kam se Rock Point – Horská výzva posouvá a že je to závod čím dál zajímavější také pro kluky, kteří to s běháním myslí vážně,“ podotkl loňský vítěz Vágner.

Právě s ním a jeho fenkou Zoui nakonec letošní vítězové bojovali především. Vágnera, který doběhl druhý, nakonec od celkového prvenství nedělila ani minuta. „Kluci byli vždy dvě zatáčky přede mnou a já nebyl schopný je dorazit. Chtěl jsem hrozně, ale nešlo to,“ usmál se plzeňský běžec, který ale získal své desáté vítězství v řadě v kategorii dogtreking a který svou závodní kariéru odstartoval před dvěma lety právě na Božím Daru.

„Prostě jsem si to přišel zkusit. Do cíle jsem doběhl třetí. Byl jsem z toho dojatý, protože to pro mě bylo první pódium v životě v jakémkoli sportu. Tak jsem si řekl, že potrénuji a určitě to půjde. A ono to šlo a dnes jsem završil svých vytoužených deset vítězství v řadě,“ říká Vágner.

Podobně jako Vágner hovořila také nejrychlejší žena královské trasy Kristýna Junková, která s Tomášem Eisnerem zvítězila v kategorii Mix týmů. „Já neběhám pro medaile, pro časy, pro výsledky, já běhám pro zážitky. Chci z toho mít radost a ne medaile. Horská výzva byla vlastně Tomášův nápad. Ráda běhám delší tratě, tak asi věděl, že mi to udělá radost. Trasa byla hezká, technická a z Plzně to pro nás byl pěkný výlet,“ shrnula spokojeně členka zlatého Mix týmu.

V Krušných horách se ale bojovalo na třech distancích. Mimo nejdelší trasy Long (68 km) ještě na střední Half (42 km) a krátké Short (18,2 km). Na každé účastníci překonali mnoho svých osobních výzev a napsali řadu nových životních kapitol. Běžci se shodli, že změny, které provedl ambasador závodu a zkušený běžec Tomáš Bystřický, přispěly k velké atraktivitě do nedávna „nezajímavého“ závodu.

Další zastávka seriálu se uskuteční 20. – 21. 7. na Šumavě.