Už loni obstaral vyvrcholení stupenského klání mezinárodní závod žen a mužů. Teď to bude ještě o level výš – premiérově pod patronátem Mezinárodní cyklistické unie UCI, kam Stupno vstupuje jako nováček kategorie C3.

Na celý víkend natažený podnik tak bude jednak třetím dílem Poháru Plzeňského kraje MTB v cross country a zároveň se bude bojovat o dresy mistrů Plzeňska. Finále pak obstarají závody UCI kategorie C3 juniorek, juniorů, žen a mužů Elite.

Jestliže pohárové souboje dětí, kadetů, žen i mužů s mistrovskou příchutí jsou na programu v sobotu 7. srpna, další den přijde na řadu už zmíněná biková lahůdka. Na atraktivním okruhu plném překážek, skoků a kořenových pasáží se utkají elitní závodníci o zajímavé finanční prémie i nějaké ty body do světového rankingu.

A organizátoři z Author Teamu Stupno kolem Jaroslava Ryby a Ondřeje Paura avizují, že závodníci i fanoušci se mají na co těšit.

Ambasadorem celé akce a její největší hvězdou bude znovu olympionik Ondřej Cink. Úspěšný český reprezentant vyrůstal v nedalekém Újezdu u Svatého Kříže a ve Stupně jako kluk nastartoval svou zářnou kariéru.

Závod také Cink mnohokrát vyhrál, k trati přitáhl vždy spousty fanoušků a stál i za úspěšnými charitativními projekty, kdy se přímo na místě pomáhalo potřebným.

Tentokrát bude v domácím prostředí tišit obrovské zklamání z olympijského závodu v Tokiu.

Cink na náročné olympijské trati ve vedru a dusnu sice sahal po medaili, ale v závěru, kdy se zrovna chystal ke klíčovému útoku na bronz, ho ze hry vyřadil defekt zadního kola. A místo radosti přišel smutek a zmar.

„Ondrovi jsme na dálku drželi pěsti, ať přímo ve Stupně nebo v Plzni. Jen potvrdil, že mu to letos lítá a patří do absolutní světové špičky. Řvali jsme, jásali a pak jsme byli smutní i za Ondru. Všichni víme, že na tu placku měl, a těšíme se, až se ukáže doma,“ řekl jeden z organizátorů stupenského závodu a Cinkův dlouholetý parťák Ondřej Paur.

Kromě toho, že by Cink měl zasáhnout do nedělního závodu, chystá se v dějišti akce se zázemím v areálu Ultramarínka i autogramiáda třicetiletého borce.

UKÁŽE SE I KULHAVÝ

A Cinkovi vyzyvatelé?

Na prvním místě další velikán českého bikingu Jaroslav Kulhavý, zlatý z olympiády v Londýně 2012 a stříbrný z her v Riu 2016. Dál Marek Rauchfuss, Kulhavého kolega z týmu Česká spořitelna Accolade, který ve Stupně vyhrál už v roce 2017. „Chybět by neměl ani domácí Honza Rajchart, další z vítězů závodu, i jeho parťák Lukáš Kobes ze sestavy Gapp System Kolofix. Účast potvrdili také Jan Škarnitzl z Cyklostar Trek Pirelli nebo Jana Czeczinkarová,“ oznámil Paur.

Loni si vítězství ve Stupně vybojoval v proudech deště Martin Stošek před Cinkem. Ženám kralovala Anne Terpstra z Nizozemska, aktuálně pátá žena z olympijského závodu v Tokiu.

Olympijský závod horských kol sledovali fanoušci ve stupenské restauraci
Maminka Cinková napekla škvarkové placky, cyklistovi fandila celá hospoda