Loni se ve Stupně blýskli skvěle organizovaným mistrovstvím republiky horských kol v cross country (XCO), korunovaným triumfem domácího Ondřeje Cinka, který se navíc krátce předtím stal poprvé otcem.

„Kromě svěťáku v Novém Městě na Moravě jsem lepší závod u nás nezažil. Organizačně i jinak. Trať, množství lidí a parádní atmosféra mě nadchly,“ na čtvrteční tiskové konferenci v Praze uvedl Ondřej Cink.

Český reprezentant Ondřej Cink bude hlavní hvězdou závodu ve Stupně.Český reprezentant Ondřej Cink bude hlavní hvězdou závodu ve Stupně.Zdroj: Ondřej Totzauer

Už příští víkend od 4. do 6. srpna bude Stupno na Rokycansku znovu patřit sportu a zvlášť bikerům.

Šestnáctý ročník opět pod hlavičkou Swietelsky Horská kola Stupno nabídne nabitý program, jehož největším tahákem bude mezinárodní závod XCO kategorie UCI C2. Předpokládá se, že celkově se akce zúčastní na šest set závodníků.

„Stále stoupáme. Před dvěma lety se ve Stupně jela C3, loni domácí šampionát, teď už C2 a příští rok bychom chtěli poskočit ještě výš do C1. Závodníci si tak budou moci vyjet zase víc bodů do světového žebříčku,“ prohlásil Ondřej Paur, se zakladatelem závodů Jaroslavem Rybou z Author Teamu Stupno hlavní organizátor.

Moderátor a hlavní organizátor Ondřej Paur.Moderátor a hlavní organizátor Ondřej Paur.Zdroj: Ondřej Totzauer

Jestliže v pátek budou tratě se zázemím v areálu Ultramarinka patřit soubojům štafet a v neděli pokračování regionálního AC Heating Cupu a zároveň mistrovství Plzeňského kraje, tak nejpestřejší bude sobota. „Dopolední dění zahájí půlmaraton na horských a gravel kolech pro hobíky na asi sedmikilometrovém okruhu bez techniky. Startovat bude i bývalá reprezentantka Tereza Huříková,“ oznámil Paur.

Následuje trailový běh a odpoledne už zmíněné závody UCI C2.

Se zahraniční konkurencí se postupně utkají junioři (12.30), ženy a juniorky (14.00) a v 16.00 muži Elite v čele s Cinkem.

Pro 32letého reprezentanta půjde o generálku před mistrovstvím světa v Glasgow. „Závod ve Stupně je pro mě srdeční záležitostí, ale teď se mi i hodí,“ sdělil Cink.

Před minulým víkendem ho totiž, v sezoně nikoliv poprvé, skolila nemoc a v Bedřichově nemohl obhajovat český titul. „Dobral jsem antibiotika, začínám zase s tréninkem a ve Stupně tak bude alespoň šance se rozjet. Otestovat se,“ vysvětloval.

Závod mužů v cross country se v Glasgow koná až v sobotu 12. srpna v závěru velkolepě pojatého šampionátu. Do Stupna se tak chystají i další reprezentanti.

„Startovní listiny se plní. Přihlásili se třeba Izraelci a očekáváme i účast bikerů ze sousedních států,“ řekl Paur. „Chybět nebude ani Beer Ride, populární pivní jízda v kostýmech, autogramiáda hvězd, disco party a ohnivá show,“ doplnil výčet pobídek pro fanoušky s tím, že i letos bude mít akce charitativní linku. „Tentokrát pro Nicolase, čtyřletého chlapce, jenž bojuje s rakovinou,“ zdůraznil.

Více na www.horskakolastupno.cz.

Vítězná radost.
Ze dna na vrchol. Bikerka si návrat po zranění ozdobila českým zlatem