Sobota bude patřit Přeboru kraje ve štafetových závodech týmů a v neděli se ve Stupně jede šestý díl seriálu závodů cross country PAL Cup a zároveň mistrovství Plzeňského kraje.

Do nedělních soubojů žen a mužů Elite navíc zasáhnou současné hvězdy české bikové scény.

„Troufnu si říci, že až na Jardu Kulhavého se u nás sejde konkurence jako na mistrovství republiky v Hlinsku,“ prohlásil Jaroslav Ryba z pořádajícího Author Teamu Stupno.

Pozornost přitahuje hlavně účast trojnásobného českého šampiona, stupenského odchovance a patrona série Ondřeje Cinka.

Cestu k obhajobě loňského vítězství na domácí půdě zkusí osmadvacetiletému Činkymu z profistáje Kross Racing ztížit další medailisté Martin Stošek a Jan Škarnitzl. Ale také Marek Rauchfuss, Filip Adel, Jan Vastl, domažlický Lukáš Kobes a další.

Mezi ženami patří k favoritkám Lucie Veselá, česká mistryně v maratonu Jana Pichlíková, druhá a třetí z loňského souboje ve Stupně, nebo domažlická bikerka Božena Kučerová.

Fanoušci uvidí v akci i juniorskou mistryni Adélu Holubovou z týmu Kola- bbm.cz, stříbrnou kadetku Simonu Spěšnou (MS Bike Academy) a další naděje z regionu.

Očekávaný je i start domácího Jana Rajcharta, který se po necelých dvou sezonách v silničním angažmá vrací do světa horských kol.

„Souboje eliťáků nabídnou určitě skvělou podívanou, ale zároveň chceme, aby si diváci užili závody v pravé vesnické atmosféře,“ uvedl biker a showman Ondřej Paur, který bude dvoudenní akci moderovat.

Na tratě u areálu Sokolka postupně vyrazí všechny věkové kategorie od dětí na odrážedlech až po profesionály.

Závodní okruhy doznaly drobných změn.

„Střední okruh pro mládežnické kategorie jsme ztížili o sjezd a skok. Takový je trend,“ vysvětloval Jaroslav Ryba. „Naopak u dospěláckého okruhu jsme vynechali zadní nudnou smyčku, trať jsme upnuli víc k centru dění, a diváci tak uvidí závodníky o to častěji,“ doplnil ředitel závodu.

Bikeři se tak budou muset znovu poprat s náročnou tratí plnou překážek.

S kamennnými sekcemi, sjezdem rokle, strmými výjezdy, ale i skoky včetně hlavního dropu, který je vždy obsypán diváky.

Závody tříčlenných štafet se ve Stupně rozjedou v sobotu v 16.30 hodin. Nedělní souboje cross country začnou už v 9.00, závod žen startuje ve 14.10 a muži se na trať vydají v 15.20 hodin.