Dvacetiletí basketbalisté České republiky totiž na evropském šampionátu divize B v Bulharsku podlehli ve finále Chorvatům 80:88. „Jsme rádi, že jsme postoupili, to byl náš úkol," podotkl účastník turnaje, hráč Lokomotivy Plzeň Václav Honomichl. „Ale chtěli jsme to celé vyhrát," dodal dvacetiletý rozehrávač.

Chorvaty jste ve čtvrtfinálové skupině zdolali 92:67. Proč to nevyšlo i ve finále?
Trochu na nás dolehla únava, většinu zápasů jsme odehráli v šesti sedmi lidech. Zato Chorvaté točili více hráčů. A zřejmě nás první výhra s tímto celkem poněkud ukolíbala a trochu jsme je podcenili.

Jste spokojen se svou vytížeností v zápasech?
Věděl jsem, že budu druhým rozehrávačem za Šotnarem. Odehrál jsem průměrně čtrnáct minut na zápas a trenér po turnaji říkal, že jsem splnil, co po mně chtěl.

Jaká byla atmosféra turnaje?
Na bulharský tým, který nakonec skončil čtvrtý, chodilo poměrně hodně diváků. I organizace šampionátu byla dobrá, navíc bylo v Sofii pěkné počasí, pořád nad pětadvacet stupňů. Takže jsme vedle tréninků a odpočinku stihli i jeden výlet do hor.

Prošel jste několika mládežnickými reprezentacemi. Jak daleko je do té seniorské?
To je opravdu hodně dlouhá cesta a ohromný výkonnostní skok. Konkurence je veliká, spousta hráčů působí v zahraničí. Uvidíme, jak to půjde dál.

Plzni, která neuspěla v baráži o Mattoni NBL, nedávno ještě svitla naděje na účast nejvyšší soutěži v příští sezoně. Sledoval jste to?
Trochu jsem předpokládal, že do toho Plzeň nepůjde. Teď je přede mnou hostování v Chomutově a to je nová motivace. Trénovat začneme od 6. srpna. A také budu dál nastupovat za Plzeň v I. národní lize.

Po lize jste se začal připravovat na mistrovství Evropy, takže teprve teď si můžete užít oddychu…
Volno jsem neměl už asi pět let. Proto plánuji nějakou dovolenou s přítelkyní a odpočinek.

Václav Honomichl

20 let, 190 cm
Klubová příslušnost: Lokomotiva Plzeň
Post: rozehrávač
Bilance na ME U20 (divize B): 7 zápasů, 33 bodů, průměrně 1,9 doskoků i asistencí na zápas
Nejvíce odehrál 22 min. proti Švýcarsku, nejméně 5 min. s Finskem