Hold Zátopkovi pokračuje Zlatou pětkou

Plzeň, Praha – Zlatou pětkou dnes v Praze pokračuje Zátopkův zlatý týden.

24.7.2014

Ilustrační foto.Foto: David Vondráček

Běžecký seriál kopíruje vítězný hattrick fenomenálního vytrvalce na olympijských hrách v Helsinkách před dvaašedesáti lety. Tehdy Zátopek během osmi dní vybojoval tři slavná vítězství. Olympijské zlato bral v běhu na deset kilometrů, na pětce i v maratonu.

A ve stejných dnech jako Zátopek v roce 1952 se do boje s časem i soupeři pouští současní atleti.
Běžci za sebou mají zatím Zlatou desítku.

Z plzeňských reprezentantů vstoupili do sedmého ročníku série nejlépe Vlastimil Šroubek mladší a Vanda Kadeřábková-Březinová.

Absolutním vítězem se stal Lukáš Pomezný z Kostelce nad Labem, který na desetikilometrové trati zvítězil časem 33:57,15 minuty.

Druhé místo si v panujícím tropickém vedru vybojoval Šroubek mladší z pořádajícího klubu SC Marathon (34:52,64) a třetí skončil Michal Kovář z TJ Slavoj Banes Pacov (36:11,68).

Kadeřábková-Březinová z SG Plzeň – Petřín ovládla výkonem 44:49,35 minuty závod žen a obhájila loňské vítězství z úvodního dílu série. Druhá doběhla Michaela Hajduková z Dukly Praha (46:08,92 ) a třetí příčku si zajistila Blanka Francová z Běžeckého klubu České spořitelny (46:55,78).

Výkony účastníků Zlaté desítky byly podobně jako v loňském roce ovlivněny vysokými teplotami.

„Každý, kdo doběhl, si zaslouží uznání," řekl hlavní pořadatel série Vlastimil Šroubek starší. „V cílové rovince byla také k dispozici voda, kterou běžci používali k opláchnutí a osvěžení," doplnil zároveň aktivní účastník běhu a vítěz v kategorii mužů nad padesát let.

Závodu se zúčastnilo celkem 56 mužů a šestnáctka žen.

Druhé dějství série, Zlatá pětka, se dnes koná znovu na atletickém stadionu AK Slavia Praha. Hlavní závod začne v 17.50 hodin, tedy v čase, v němž za druhým olympijským titulem vyrážel v Helsinkách před lety Zátopek.

„Zatím je přihlášeno 88 běžců, 63 mužů a 25 žen," oznámil Šroubek starší.

A podotkl, že přihlásit se na Zlatou pětku lze ještě dnes od 15.30 do 17.00 hodin v místě závodu.

Zlatý maraton, kterým série vyvrcholí, startuje v neděli ve Stromovce v 15.30 hodin. Pro veterány půjde o mistrovství republiky.