Letos se dočkali a od září nastupují ve svém novém stánku u 4. základní školy v Kralovické ulici.

V Plzni tak vyrostl nejmodernější hokejbalový stánek v Evropě.

První nápad postavit halu přišel před devíti lety. To ještě Škodovka hrála na starém hřišti ve Štruncových sadech, kde je dnes umělá tráva. „Tehdy jsem panu Řezáčovi, současnému druhému místopředsedovi svazu řekl, že na místě tehdejšího házenkářského hřiště bude do několika let stát hala. On se jen shovívavě usmál, ale myšlenka už byla na světě,“ vzpomíná předseda plzeňského klubu Josef Kadaně.

Na místě zamýšlené stavby později vzniklo nové hokejbalové hřiště, na kterém Plzeňští hráli až do minulé sezony. „To mělo být původně první etapou při stavbě haly,“ pokračuje Kadaně.

Jenže, jak se říká, člověk míní, osud mění. Povodně v roce 2002 vše změnily. “Do jisté míry svépomocí jsme obnovili hřiště, ale v dalším zabránila stavební uzávěra,“ vysvětluje předseda plzeňského klubu.

V té době už Škodovka spolupracovala se 4. ZŠ, kde bylo hokejbalové asfaltové hřiště. „Někdy v roce 2003 jsem kontaktoval paní ředitelku s tím, jestli by nová hala nemohla stát na jeho místě. Ona s tím souhlasila a objednala projekt. Ten se začal dělat v roce 2004, v roce 2006 na to byly uvolněny peníze, o rok později bylo vypsáno výběrové řízení a začalo se stavět,“ dodává Kadaně k dění okolo vzniku haly.

Investorem stavby bylo výhradně město, které je i vlastníkem objektu. „Kromě povrchu, který jsme přivezli ze Štruncových sadů, a projektové dokumentace byly náklady 36 milionů korun.“

Během stavby se vyskytlo i několik problémů, které vyústily v její zhruba čtyřměsíční zdržení. Hala měla být předána k poslednímu červenci a oficiálně tomu tak bylo až ke konci října. „Firma, která vyhrála výběrové řízení, nedodržela některé termíny a z toho problémy vznikly. I když zhruba od poloviny září už to byly závady, které nebránily v užívání haly,“ říká Kadaně ke zpoždění stavby.

Kapacita haly je oficiálně 140 lidí, z toho 96 sedících. Vedle Škodovky bude halu využívat i škola. „Ale až se provoz zaběhne, budeme ji chtít nabídnout k dispozici i dalším oddílům,“ uzavírá šéf plzeňského klubu.

První větší prověrkou haly bude finálový turnaj Českého poháru, který se uskuteční za účasti osmi klubů ve dnech 14. – 15. února příštího roku.

V červnu se pak bude na Lochotíně hrát druhé mistrovství světa žen. Zápasy šampionátu mužů budou hostit obě haly plzeňského zimního stadionu.