Začátkem tohoto týdne jste mohli potkat v ulicích Plzně Andreu Hlaváčkovou, tenistku, která se před týdnem probojovala do finále čtyřhry na Australian Open, prvním grandslamu sezony.

Česká reprezentantka, která tráví velkou porci času cestováním po turnajích, si zaletěla do rodné Plzně před další šňůrou zápasů v různých koutech světa.

„Stavit se po Austrálii doma bylo tak trochu v plánu. Teď mě totiž čeká dvouměsíční šňůra turnajů a nevím, jestli se během ní do Plzně dostanu. Přijela jsem si na chvilku odpočinout, splnit pár povinností a jak my říkáme, přebalit," vysvětluje svoji návštěvu západočeské metropole Andrea Hlaváčková.

Jaký program jste si připravila pro návštěvu Plzně?
Proběhlo takové to klasické užívání si rodiny a srazy s kamarádkami. Ve středu jsem byla navštívit sestru, která má malé miminko, a já jsem byla zase chvíli teta.

Jak s odstupem času vnímáte svoji účast v Melbourne, kde vás s Lucií Hradeckou zastavil až ve finále světový top pár Martina Hingisová a Sania Mirzaová?
Byl to úžasný zážitek. Celý turnaj jsme odehrály supertěžké zápasy. Mockrát jsme byly dole a utkání jsme dokázaly otočit a vyhrát. Ve finále jsme si užily krásný zápas proti těm nejlepším. Bohužel to nevyšlo, ale myslím si, že je to dobrá motivace do budoucna. V tom zápase jsme neudělaly nic špatně, odehrály jsme ho velmi kvalitně, ale soupeřky byly zkrátka lepší.

Takže asi nemůžete ani v nejmenším litovat toho, že jste se daly s deblovou kolegyní Lucií Hradeckou znovu dohromady…
Toho jsme rozhodně nelitovaly ani jedna ani jednou.

V žebříčku čtyřhry WTA jste se posunula o sedm míst na 13. pozici. Kam až byste chtěla vystoupat?
Hrozně ráda bych se vrátila do nejlepší desítky, kde jsem pár let byla. Myslím si, že tam s Luckou obě patříme. Jsem ráda, že Lucka je po Austrálii na devátém místě a s naší účastí na olympijských hrách v Riu to vypadá pozitivně.

Jaký je vůbec klíč k účasti na olympijských hrách v Riu, kde byste obhajovaly stříbrné olympijské medaile z Londýna?
Stačí, aby alespoň jedna hráčka z páru byla v první desítce světového žebříčku. Ta si potom může k sobě vybrat partnerku bez ohledu na její pozici. Jedna z nás tedy musí být v desítce a o to nám půjde v tomto půlroku.

Dá se tedy říci, že se v tomto předolympijském období soustředíte pouze na debla?
Už na konci minulé sezony, kdy nám s Luckou šlo o účast na Turnaji mistryň a honily jsme turnaje, tak jsem singla úplně vypustila. A letos je to až do olympiády jasně dané. Kombinovat to v současné době se singlem by bylo nerozumné a tak trochu k ničemu. Ta priorita je tam jasná, budu se jí držet a uvidíme, kam se dostaneme. Kdyby to náhodou nevyšlo, tak třeba v druhé půlce roku si mohu zase trochu zahrát singla a svůj program tomu přizpůsobit.

Jak často myslíte na obhajobu stříbrné medaile z Londýna?
Přímo na obhajobu nemyslím, to mě snad ani jednou nenapadlo, že bych jela na olympiádu s tímhle cílem. Nám teď jde hlavně o to se tam dostat, což bude ještě obrovsky těžký úkol. Pokud se nám to podaří a budeme tam, tak na nás bude asi tentokrát vyvíjen větší tlak, než byl v Londýně. To asi nebude moc dobře, ale nějak se s tím popereme. Jsem si jista, že si to obě s Luckou budeme chtít užít, a uvidíme, co z toho vznikne. Když se páry rozdělí podle národností, tak bychom zase mohly mít velkou šanci.

Jakou teď vidíte šanci, že se do Ria s Lucií Hradeckou podíváte?
Díky finále v Austrálii se nám ta možnost hodně otevřela. Do té doby jsme měly spíš menší šanci, protože budeme obhajovat semifinále na French Open a semifinále v Miami a tudíž hodně bodů do žebříčku. Uvidíme, jak navážeme na úspěch z Australian Open. Myslím, že se nám teď dařilo, a doufám, že v tom budeme pokračovat.

Dokdy se zdržíte v Plzni? Kam povedou vaše další kroky?
Ve čtvrtek (dnes, pozn. autora) letím do ruského Petrohradu, potom pokračuji do Dubaje a Dauhá. Pak možná do Kuala Lumpuru a následovat bude určitě Indian Wells a Miami v USA.

Na všech těchto turnajích se tedy zapojíte pouze do čtyřhry?
Téměř všechny turnaje budou jen o deblu. Výjimkou budou pouze Kuala Lumpur a Petrohrad, kde už v sobotu nastoupím do kvalifikace dvouhry.

Prostor k tomu pilovat formu tedy budete mít s Lucií Hradeckou velký. Kde vidíte v současné chvíli největší rezervy vašeho páru?
Hodně rezerv jsme vychytaly a ke konci minulé sezony už jsme hrály moc dobře. Na Turnaji mistryň jsme hrály výborně a do nové sezony nás to hodně nakoplo. To jsme ostatně ukázaly hned na prvním grandslamu a budeme dál pokračovat v tom, co děláme i v dobré komunikaci. Na následujících turnajích je pro nás trošku složité, že se hraje jiným formátem. Hraje se bez výhod a v případě třetího setu supertiebreak.

Jaká to přináší specifika?
Je to trošku náchylnější na chyby, rozhodují maličkosti a vy můžete prohrát i s horším týmem. Proto nám to asi více vyhovuje na těch grandslamech, tam má člověk větší šanci ukázat, že je lepší. Teď se tedy soustředíme na to, abychom byly stabilní, a pokusíme se uhrát dobré výsledky také tímto formátem.