Bývalá házenkářka a trenérka plzeňské Slavie, hráčka národního týmu a v současnosti koučka a funkcionářka HC Plzeň stála v roce 2002 u zrodu tohoto klubu.

Děti podporuje v myšlence „smysluplně využívat volný čas sportem“. Vychovala řadu reprezentantů a kvalitních hráčů a hráček (například Markéta Jeřábková, Dominika Zachová či Milan Škvařil). Pořádá pravidelné kempy pro děti a mládež.

„Už od svých třech let jsem věděla, že se můj život bude ubírat sportovním směrem,“ říká Libuše Škvařilová, jejíž život se točí okolo házené.

V jejím úsilí jí pomáhá manžel Milan, s nímž založila právě HC Plzeň. „Není to vůbec jednoduché. Přes den trénuji, zařizuji spoustu věcí a v noci dělám administrativu,“ řekla Deníku Škvařilová.

„My jsme házenou postižení,“ dodává s úsměvem.

To, že práce manželů není marná, je podle ní vidět na počtu vychovaných házenkářů a házenkářek. „Náš Milan je takovou tváří klubu, vychovali jsme Markétu Jeřábkovou, Dominiku Zachovou a další,“ vzpomíná.

Od roku 1994 trénovala ženy Slavie VŠ Plzeň. „Ale do žen mně většinou chodila děvčata, která měla nedostatky už od žaček. To mě strašně rozčilovalo a řekla jsem si, že budu pracovat s dětmi,“ vysvětluje Škvařilová počátky HC Plzeň.

„Začínali jsme v roce 2002 s deseti kluky a s deseti holčičkami. Dotáhli jsme to až do nejvyšší soutěže žen, na kterou jsme dokázali sehnat peníze. Jen mě mrzí předčasné odchody některých házenkářek, třeba Buchnerové, do Mostu a dalších klubů, i když jsme jim říkali, ať ještě rok nebo dva počkají, až z nich budou hotové hráčky,“ uzavřela Libuše Škvařilová.

Libuše Škvařilová
- narozena 25. října 1950 v Plzni
- hráčskou kariéru odstartovalav ČSAD Plzeň, v dorostu přestoupila do Slavie VŠ Plzeň
- dorostenecká a juniorská reprezentantka a členka národního týmu žen
- v roce 1975 odešla do Tatranu Střešovice, ale po dvou letech se vrátila do Plzně
- jako hráčka začala trénovat děti, do roku 1992 byla trenérkou, hráčkou a krátkodobě hrála v Dánsku
- roku 1994 začala trénovat ženy Slavie VŠ Plzeň a mnoho let trénovala výběr Plzeňského kraje
- Trenérka Plzně roku 2011 s manželem založila v roce 2002 házenkářský klub HC Plzeň