Jeho prvním vrcholem bude kvalifikační dvojutkání o Euro proti Faerským ostrovům – 6. ledna venku a 9. ledna od 20.15 hodin v Plzni.

„S tímto výběrem počítáme pro přípravu a kvalifikační zápasy Eura. Na Faery pojedeme pravděpodobně se sedmnácti hráči, ale samozřejmě to nebude konečná nominace pro mistrovství světa,“ vysvětloval Jan Filip.

Do Plzně pozvali společně se stálicemi reprezentačního výběru i pět mladíků – brankáře Mizeru, na spojky pak Klímu, Pirocha a bratry Jonáše a Vojtěcha Patzelovy.

„S Mizerou jme počítali do nominace delší dobu. Zbývající hráči si o šanci řekli na kempu v Zubří,“ doplnil Filip s tím, že zvažovali i změnu na pravém křídle, ale nakonec vsadili na osvědčenou dvojici Číp – Jurka. „Tady bylo pro nás to rozhodnutí možná nejtěžší,“ uznal kouč Filip.

Blízko k nominaci tak měl David Poloz. Zuberský odchovanec přestoupil před dvěma lety z Plzně do švýcarského Suhr-Aarau.

Házenkář Filip Jícha při loučení s aktivní kariérou.
Čech Jícha přepsal historii. S Kielem vyhrál Ligu mistrů i jako kouč

V týmu jsou i tak dva odchovanci plzeňské házené. Vedle mladíka Tomáše Pirocha z jiného švýcarského klubu HC Kriens-Luzern ještě zkušený Roman Bečvář.

Plzeňským Talentem pak prošel i jeho současný spoluhráč z německého TuS Nettelstedt-Lübbecke, pivot Leoš Petrovský, který se vrací do reprezentace po zranění.

O místo se popere s dvojicí z minulého Eura Mojžíš – Zeman a nováčkem Reichelem. „Je to trochu jiný typ hráče než klasičtí vysocí pivoti,“ vysvětloval jeho nominaci trenér Jan Filip.

Házenkáři z německých klubů mají nabitý program, někteří z nich ještě včera hráli první nebo druhou bundesligu. Hned v sobotu ráno už budou připraveni trénovat s národním týmem.