Dvaadvacetiletá Jeřábková na sebe upozornila na konci minulého roku při mistrovství světa žen. Odchovankyně HC Plzeň nastřílela nejvíce branek z českých házenkářek a rázem začaly chodit nabídky z různých zemí. Vybrala si Érd, jedenz nejlepších týmů maďarské házenkářské ligy žen. „Zhruba tři čtyři měsíce trvalo, než jsme se na všem dohodli. Měla jsem i nabídky odjinud, ale volila jsem zemi, z níž bych to měla blízko k rodině. V úvahu nejvíc připadal Érd. Jednání ze strany klubu bylo opravdu super,“ potěšilo Markétu Jeřábkovou, která se v Maďarsku stane profesionální házenkářkou.

Na levou spojku se poptávali i v německé bundeslize, ale vybraný tým nebyl schopen splnit finanční požadavky Mostu. „V Maďarsku je házená na vysoké úrovni, takže se nakonec dojednal můj přestup do Érdu. O jeho kvalitách není třeba pochybovat, jde o třetí tým maďarské ligy, před ním jsou už jen tradiční účastníci Ligy mistryň, Györ a Férencváros. Finanční podpora ze strany města Érd je obrovská,“ vysvětlila Jeřábková.

Házenkářku lákají mimo jiné také ambice klubu, který se chce v budoucnu vtěsnat mezi dva nejlepší zmiňované celky a zahrát si Ligu mistryň. „Ta je pro mě velkou motivací,“ dodala.

Martin Zeman
Zeman: Vyhrát titul na Slavii, to by bylo hodně specifické

O kvalitě maďarské ligy podle Jeřábkové vypovídá fakt, že Györ a Férencváros se dostaly daleko v Lize mistryň. Györ ji dokonce vyhrál. „Vím, že tamní liga je hrozně tvrdá a silová. Když jsme hrály jako reprezentace proti Maďarkám, hra byla hodně tvrdá a silová. Na změnu se ale těším a jsem zvědavá,“ usmívala se Markéta Jeřábková.

Momentálně stále hráčka Mostu se už vyptávala parťačky z reprezentace Jany Knedlíkové, která válí za Györ. „Hlavně mě zajímalo, jaký je život v Maďarsku. Nevyptávala jsem se jen na házenkářskou stránku, protože v každém klubu to funguje jinak. S Janou to budeme mít k sobě asi hodinu cesty,“ připomněla česká reprezentantka.

V Érdu se už byla dokonce podívat. Kolem Vánoc do Maďarska zajela s přítelem. „Viděla jsem zázemí haly, šatny a mluvila jsem s vedením klubu a trenérkou. Takže z tohoto pohledu vím, do čeho jdu, ale osobně neznám žádnou z holek. Potkávaly jsme se jen v reprezentačních zápasech,“ uvedla Jeřábková.

Érd si mladou házenkářku vyhlédl jako náhradu za dvě odcházející levé spojky. „Jedna z nich, Švédka, odchází do Dánska. Druhá levá spojka jde do Férencvárose. Samozřejmě že budu mít konkurenci, protože posty bývají zdvojené. Konkurence bude vždycky a musí být,“ konstatovala.

Jan Kovář
Hokejový útočník Kovář nabírá síly doma v Plzni a v KHL nejspíš končí

Jeřábková má zjištěné, že jejími novými spoluhráčkami budou například dvě Srbky. „Tým pro příští sezonu by měl být mladý. Většinou holky v mém ročníku,“ prozradila sestra hokejisty Jakuba, který hraje NHL za Washington.

Jak se v novém působišti dorozumí? „Budu se muset naučit maďarsky. Zpočátku ale budu používat angličtinu,“ uvědomuje si Jeřábková.