V nedělním finále čtyřhry na mistrovství České republiky porazili pár Pavel Drančák (Radotín), Jiří Provazník (Benátky n. J.) po třech setech 23:21, 17:21 a 21:16.

„V podstatě jsme čekali na to, kdy konečně začneme hrát to, co máme. Díky bohu to přišlo na konci prvního a na začátku třetího setu. Na ten druhý set bych nejradši rychle zapomněl,“ uvedl po rozhodujícím duelu Josef Rubáš.

Do poslední chvíle se nevědělo, jestli se závěrečný zápas šampionátu odehraje. Drančáka totiž trápily zdravotní problémy a zvažoval, jestli k utkání vůbec nastoupí.

„To pro nás měla být výhoda, protože on byl fyzicky indisponovaný. Je pouze naší chybou, že jsme toho nevyužili a nerozhodli ten zápas dříve,“ zlobil se naoko Rubáš.

Vítězný pár Rubáš – Sobota sbíral medailová umístění už na minulých šampionátech, ale na zlato si musel počkat.

„Po prohraném finále v minulém roce jsem říkal, že nejsme žádné rychlokvašky, že jdeme postupně krůček po krůčku. Po dvou bronzových medailích to bylo vloni stříbro, takže to muselo letos logicky přijít,“ smál se novopečený mistr Jaroslav Sobota.

Ten přiznal, že před domácím publikem cítil nervozitu. „Bylo to pro mě trošku svazující a jsem rád, že jsem se s tím dokázal poprat. Ale byl to boj,“ dodal Jaroslav Sobota.

Zlatý úspěch páru USK podtrhla druhým místem ve čtyřhře žen badmintonistka pořádajícího oddílu TJ Sokol Doubravka Lucie Havlová. Tu společně s Hanou Procházkovou z TU Liberec zastavila v cestě za titulem až dvojice Šárka Křížková (Dobruška), Kateřina Tomalová (Klimkovice), která vyhrála 21:16, 21:18.

Havlová si však připsala na svůj účet velmi cenný skalp, když v semifinále vyřadila favorizovanou dvojici Bášová, Gavnholt po setech 21:19, 21:18.

„To je můj životní úspěch. Moc jsem si chtěla proti nim zahrát, ale o tom, že bychom je mohly porazit, se mi ani nesnilo. Moc jsem si přála titul, bohužel to nevyšlo, ale stříbro také beru jako úspěch. Kdyby mi to někdo řekl před turnajem, tak bych to brala všemi deseti,“ byla šťastná Lucie Havlová.

Stříbrný pár měl přitom v Plzni premiéru. „Dříve jsem hrála s Alžbětou Bášovou, ale nějak jsme se nepohodly. S Hankou jsme to daly dohromady hodně narychlo, ani jsme neměly možnost spolu potrénovat. Jen jsme si prohodily po telefonu pár esemesek a je z toho stříbrná medaile,“ vtipkuje Havlová.

Jelikož byla Havlová ústřední tváří propagačních materiálů šampionátu, které mimo jiné zdobily vozy MHD, dostala ihned novou přezdívku. „Nikdo mi teď neřekne jinak než dívka z plakátu. Bylo příjemné, když za mnou přišli spolužáci a říkali, že se mnou jeli v tramvaji,“ těší Lucii Havlovou.

Bronzovou medaili z mistrovství republiky ještě zařídila pro USK Plzeň ve čtyřhře Kateřina Krejčová.