Plzeň – Grand Prix Marles, šestý závod Giant ligy, v Plzni vyhrál dráhař Nicolas Pietrula z Dukly Praha před Martinem Boubalem. Zkušený jezdec týmu Hello CTW a obhájce ligového prvenství si tak znovu upevnil vedení v už 21. ročníku seriálu kritérií a míří za dalším titulem. Třetí skončil Richard Habermann ze Sparty před stájovým kolegou Pavlem Kelemenem.

Cyklisté se na dráze v areálu SK Rapid v Doubravce utkali v příjemném letním počasí (23 °C), kdy závodníkům foukal jen mírný protivítr a díky tomu nebyla nouze o úniky.

.

Hlavní závod se opět rozjel handicapovaným způsobem, kdy 30 vteřin před muži Elite vyrazili vpřed jezdci kategorie Masters, ženy a junioři. Hlavně junioři se snaží pobrat co nejvíce bodů, než je dostihne hlavní pole. Tentokrát byli z mladíků úspěšní Jaromír Kohout a Vladimír Kroc, oba z Roman Kreuziger Cycling Academy, kteří stejně jako biker Maximilian Kerl (Author team Stupno) získali po třech bodech. A to peloton dojel „první vlnu“ už po necelých šesti kilometrech.

Vůbec se závodilo v rychlém tempu, ale z hlavního pole se dařilo odskakovat také jednotlivcům nebo dvojicím. První a nejdelší únik absolvoval sparťan Habermann spolu s Martinem Voltrem z TJ Favorit Brno. Před pelotonem vydrželi osamoceně kroužit osm okruhů. Habermann se díky narůstajícímu bodovému kontu utrhl v čele průběžného pořadí a zdálo se, že si jede pro vítězství.

Dráhaře pražské Dukly to však nezlomilo. Rozjížděli úniky pro Fialu s Pietrulou a zároveň bodovali i v hromadných spurtech pelotonu.

Nakonec to byl Pietrula, který pláchl z hlavního pole s lídrem série Martinem Boubalem. A šlo o klíčovou akci. Uprchlíci se spravedlivě dělili o body v průjezdech v každém kole a Pietrula díky tomu předstihl do té doby vedoucího Habermanna.

Ten musel litovat, že uspokojený jasným vedením z úvodu ubral na aktivitě a chyběl v rozhodujícím úniku dne.

„Po pádu v Polsku jsem se musel dát dohromady, návrat byl tentokrát těžší než obvykle, připravuji se na domácí šampionát v časovce a jsem rád, že ta výkonnost tam je a že to jde nahoru.“ rozplýval se v cíli vítěz Pietrula.

Skvělý výkon předvedla také 17letá juniorská reprezentantka Simona Spěšná (jb Brunex Superior Factory Racing). Dokázala se takticky dobře pohybovat ve velice rychlém závodě, držela se v hlavním poli i s kategorií Elite a v závodě žen slavila vítězství.

Blýskl se i junior Jaromír Kohout, který k vítězství v souboji juniorů přidal i puntíkatý dres nejaktivnějšího jezdce měsíce června.

Souboj Masters jezdců nad 40 let vyhrál Petr Ruman (Cyklo Atom) a upevnil si půběžné vedení v kategorii.

Cyklistické odpoledne na Rapidu zahájily znovu závody žáků a kadetů pod taktovkou týmu RKCA a i díky pěknému počasí bylo startovní pole nabité mladými závodníky.

Sedmý díl Giant ligy se v Plzni, opět v areálu SK Rapid, uskuteční v úterý 28. června od 17.30 hodin.

Ondřej Cink
Na mistrák doma ve Stupně se těším, hlásí biker Cink

Výsledky GP Marles

Muži Elite (60 km, čas vítěze: 1:16:07 hod): 1. Pietrula (Dukla Praha) 24 b., 2. Boubal (Hello CTW) 21, 3. Habermann 21, 4. Kelemen 16 (oba AC Sparta), 5. Voltr (TJ Favorit Brno) 14, 6. Fiala (Dukla Praha) 7.

Bauhaus Cup (junioři): 1. Kohout 6, 2. Kroc 5, 3. Kobr 3 (všichni RKCA).

Liv Bohemia Sekt Cup (ženy): 1. Spěšná (jb Brunex Superior Factory Racing).

KIA Auto Matulka Cup (Masters): 1. Ruman (Cyklo Atom) 3, 2. J. Kubias (RKCA) 2, 3. Kopr (KC Slavia Praha) 1.