V areálu U Svatého Jiří v Plzni zavládne zítra bouřlivá atmosféra.

Jede se tu Grand Prix Škoda, zahajovací podnik dalšího ročníku Světového poháru v cyklokrosu.

Terénářská elita se v plzeňské Doubravce zásluhou organizáora Pavla Štíchy utká třetí rok po sobě, znovu s podporou společnosti Škoda Transportation.

Mezi 107 jezdci, muži a ženami, ze 14 zemí bude i patnáct českých reprezentantů. A čáku na vítězství mají domácí v obou elitních kategoriích.

Kateřina Nash skončila vloni v Plzni třetí, v letošní sezoně vyhrála v Americe co se dalo a svou formu bude chtít potvrdit i zítra.

Závod žen startuje v ulici Nad Týncem v půl druhé. Stejně jako potom muže čeká cyklokrosařky trať o délce 2500 metrů nasmyčkovaná na loukách pod doubraveckým sídlištěm. O vítězce bude rozhodnuto po 40 minutách.

Souboj mužů na 60 minut začne v 15.00 hodin. Natěšení fanoušci očekávají, že ho stejně jako loni ovládne dvojnásobný mistr světa a ve Světovém poháru obhájce prvenství Zdeněk Štybar.

Stříbrského rodáka požene za vítězstvím tradiční pokřik Go Štyby, go!.

U trati budou nejen jeho věrní příznivci, ale i spousta známých a rodiče.

Zdeněk Štybar starší si okruh obhlédl s předstihem. „Zděnda se totiž na trať dostane až v sobotu,“ vysvětloval otec šampiona. „Překvapilo mě, že trať není po těch deštích ani příliš rozmáčená.“

Synovi se snažil zajistit maximální komfort i v dalších aspektech. „V hotelu, kde bydlí český tým, jsem mu zamluvil stejný pokoj, jako loni. A vůbec jsem se mu snažil připravit věci tak, jak je zvyklý,“ sdělil Štybar starší.

Ve vítězství pětadvacetiletého jezdce belgické stáje Quick Step věří i ředitel plzeňského závodu Pavel Štícha. „Zdeněk se do Plzně těší a jak ho znám, tak udělá maximum pro úspěch.“

A největší Štybarovi sokové? „Rozhodně Belgičané, ať už Albert, Nijs, Pauwels nebo Dieter Vanthourenhout,“ prorokuje Štícha s tím, že do Plzně se chystá kompletní světová špička. „Navíc meteorologové slibují na víkend slunečné počasí, což by mělo zážitek z cyklokrosového svátku divákům ještě umocnit.“

Celodenní vstupné stojí 80 Kč, děti do 15 let mají vstup zdarma.

Už dnes se na okruhu Světového poháru poměří veřejnost při Škoda Crossu, závodě na horských kolech.