Ani jméno čerstvého krále českého badmintonu ovšem není sportovním fanouškům neznámé. Právě Fröhlich totiž musel před šesti lety předat pomyslné žezlo Koukalovi. Fröhlich předtím nasbíral dokonce úctyhodných devět titulů v řadě a v neděli už tedy zaokrouhlil počet svých triumfů na domácí scéně na deset.

Kdo očekával od finálové bitvy třísetový maraton, nestačil se v neděli krátce po poledni divit. Fröhlich se na agresivní hru Koukala plnou smečí perfektně připravil a díky trpělivosti a disciplíně vyhrál první sadu jasně 21:10.

Také ve druhém setu měl Fröhlich navrch. Vedl už 20:13, ovšem potom dovolil svému soupeři snížit na 17:20. Koukal ale velký obrat nedokonal, a Fröhlich tak zvítězil 21:17 a celkově 2:0 na sety.

„Honzovi musím pogratulovat, protože dneska hrál parádně. Hodně jsem se snažil, ale nemohl jsem na něj najít žádnou zbraň,“ uznal v neděli kvality soupeře Koukal.

Tihle dva hráči se ve finále v Plzni potkali už před sedmi roky. „To jsem s ním hrál tři sety, ale v tom posledním mi to nandal tak, jako dneska v obou. Mrzí mě to, chtěl jsem Honzu překonat a získat deset titulů v řadě. Bohužel jsem skončil v polovině, ale takový je život a takový je sport,“ dodal v neděli Koukal, olympionik z Pekingu, který se do podvědomí českých fanoušku dostal také úspěšným bojem se zákeřnou nemocí.

Výkon svého finálového soupeře vyzdvihl také Jan Fröhlich. „Posledních pět let hraje doma i na mezinárodním poli výborně. Já jsem poslední dva roky prakticky vůbec nehrál kvůli zranění a to mně možná pomohlo. Petr tady celkem jasně porážel jiné hráče a nebyl zvyklý na to, jak hraji já. Myslím si, že on sám nevěděl, co ode mě může čekat. Na podzim mě sice v lize suverénně porazil, ale to byl výsledek týmu jasný, takže to byla spíše taková exhibice,“ uvedl bezprostředně po vítězném finále Jan Fröhlich.

Žádné překvapení se nekonalo ve dvouhře žen. Favorizovaná Kristina Gavnholt, která v současné době působí v Dánsku, kam se provdala, přehrála jasně Martinu Benešovou 2:0 po setech 21:13 a 21:9.

Také finále smíšené čtyřhry se rozhodlo už po dvou sadách. Pár Jakub Bitman, Alžběta Bášová si poradil dvojicí Jiří Provazník, Hana Milisová 21:8 a 23:21.

Další dvě finále měla příchuť plzeňské účasti. Roli prvního nasazeného páru ve dvouhře mužů naplnili Josef Rubáš a Jaroslav Sobota z USK Plzeň, kteří spolu hrají už deset let. Ti v jediné třísetově bitvě dne zdolali Pavla Drančáka s Jiřím Provazníkem 23:21, 17:21 a 21:16.

Překvapivé stříbro ve čtyřhře žen získala v Plzni Lucie Havlová ze Sokola Doubravka, která společně s Hanou Procházkovou z Liberce podlehla v rozhodujícím boji o titul páru Šárka Křížková, Kateřina Tomalová 16:21 a 18:21.

Druhé místo ve čtyřhře žen podtrhla ziskem bronzu Kateřina Krejčová z USK Plzeň společně s Lucií Pilařovou z Ústí nad Labem.

„Pro plzeňský badminton to bylo velmi vydařené mistrovství. Nejen díky úspěchům našich hráčů, ale také díky zájmu diváků, kterých se v Městské sportovní hale sešlo kolem tisícovky. To potěšilo nejen nás jako pořadatele, ale podle ohlasů také samotné hráče,“ těšilo Miladu Novákovou, manažerku pořádajícího oddílu TJ Sokol Plzeň-Doubravka.

Přehled finálových zápasů, dvouhra žen: Gavnholt – Benešová (SKB Č. Krumlov) 2:0 (21:13, 21:9). Smíšená čtyřhra: Bitman, Bášová (Sokol Veselý Jehnice/UK H. Králové)) – Provazník, Milisová (Deltacar Benátky n. J./SKB Č Krumlov) 2:0 (21:8, 23:21). Čtyřhra žen: Havlová, Procházková (Sokol Doubravka/Slavia TU Liberec) – Křížková, Tomalová (Sokol Dobruška/Sokol Klimkovice) 0:2 (16:21, 18:21). Dvouhra mužů: Koukal (Sokol Veselý Jehnice) – Fröhlich (0:2 (10:21, 17:21). Čtyřhra mužů: Rubáš, Sobota – Drančák, Provazník 2:1 (23:21, 17:21, 21:16).