Osmnáctiletá cyklistka z Přeštic Jana Rychterová, která se specializuje na horská kola, vyhrála pro rok 2018 titul Sportovní hvězda Deníku.

Ocenění převzala sportovkyně ve čtvrtek večer na galavečeru v rámci vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec jižního Plzeňska, které se konalo v Kulturním a komunitním centru Přeštice.

„Jsem ráda, že jsem převzala ocenění. Je to pro mě především obrovská motivace do další přípravy. Skrytě jsem po ní toužila a nikdo to příliš ani nevěděl. Od začátku byla motivace získat cenu a dokázat si tím i sobě i rodině, že má cenu dělat to, co dělám,“ potěšilo ocenění Janu Rychterovou, která přiznala, že o hlasování nevěděla.

Vyhlášení nejlepšího sportovce jižního Plzeňska.Zdroj: Deník / Zdeněk VAIZ

„Netušila jsem, že to probíhá, o to větší to pro mě bylo překvapení,“ svěřila se mladá sportovkyně, jež se zažila úspěšnou sezonu, v níž dosahovala ve všech cyklistických disciplínách stabilních výsledků.

Největším úspěchem ale pro nadějnou cyklistku bylo třetí místo v mezinárodním závodě dvojic Masiv MTB stage race v kategorii žen, kde bojovaly i s takovými esy jako Vendula Kuntová nebo Lenka Fridrichová.

„Jela jsem ho společně s Kačkou Veverkovou, která rovněž závodí v oddílu COPR Přeštice. Příliš jsme nevěděly, do čeho jdeme, protože ani jedna z nás neabsolvovala podobný závod,“ přiznala Jana Rychterová.

„Byl to hodně náročný závod, protože se jelo ve čtyřech dnech 220 kilometrů. Kromě toho ještě dochází k přesunům mezi jednotlivými etapami. Čekalo nás navíc převýšení přes 8000 metrů, což je poměrně hodně. Bylo zajímavé potkat zkušené cyklistky a jet s nimi bok po boku. O to více si cením toho, že jsme závod takto zvládly,“ byla ráda osmnáctiletá cyklistka z Přeštic.

Nyní se ale Sportovní hvězda Deníku začne specializovat na jiný druh závodů, než který jezdila v uplynulém roce.

„Už loni jsem zkusila jeden enduro závod a hrozně se mi to zalíbilo. Bylo to zrovna v době, kdy jsem příliš nevěděla, co bude dál, zda budu vůbec pokračovat,“ vysvětlovala Rychterová, která i popsala, čím jí nová disciplína uhranula.

„Je to závod okolo 20, 30 kilometrů. Na trati je několik rychlostních zkoušek, které jsou v lese, kde jsou kořeny na trati, skoky nebo i ostré sjezdy. Časy se měří jenom na těch erzetách, mezi nimiž se závodníci přesunují,“ popisovala Jana Rychterová, jež však bude nadále usilovat o dobrý výsledek v Českém poháru v horských kolech, kde obsadila, v loňské sezoně desáté místo nebo i v biatlonu v horských kolech.

Vyhlášení nejlepšího sportovce jižního Plzeňska. Střelkyně Michaela Štenglová.Zdroj: Deník / Zdeněk VAIZ

Mezi dospělými zvítězila v Přešticích úspěšná střelkyně Michaela Štenglová z Dnešic, která dosáhla po druhých a třetích místech v předešlých letech, s vynikajícím nástřelem 750 bodů na ME v Itálii na metu nejvyšší a stala se mistryní Evropy v lovecké kombinaci, přestože téměř do poloviny sezóny brala zbraně do ruky jen sporadicky.

„Střílení je hlavně o hlavě a když jsem měla po státnicích, vše ze mě spadlo. Jela jsem si pouze zastřílet do Itálie, ne závodit. Měla jsem čistou hlavu,“ vysvětlovala Michaela Štenglová.

Zábavný galavečer v Přešticích uváděl moderátor Radek Šilhan. O doprovodný program se postarala zpěvačka Sabina Křováková, vítězka Superstar, nebo artistka Klára Kaiserová.