Terénní triatlon Xterra se po letech vrátil do Plzně a rozhodl o nových českých šampionech.

Mistrovské tituly si v panujícím vedru vybojovali u Velkého boleveckého rybníka reprezentant Lukáš Kočař z Brna a domácí Jindřiška Zemanová.

Zvítězili suverénně.

Kočař, jinak syn české triatlonové legendy, zvládl nejrychleji už plaveckou sedmistovku v Boleváku, svůj náskok pak navýšil během 25 kilometrů v sedle horského kola a v závěru si během sedmi kilometrů jistě doběhl pro zlato.

Stříbro v konkurenci 65 závodníků získal Vojtěch Bednarský, který v běhu ještě předstihl veterána a loňského vítěze z Plzně Jana Kubíčka.

„Honza Řehula udělal v Plzni znovu parádní závod. V tom horku to bylo náročný, bralo to síly, sešla se tu česká špička a mladí byli lepší,“ konstatoval zkušený borec z Chodova u Karlových Varů.

To Kočař mohl po hodině a 31 minutách slavit zisk zlata už před cílem.

Vedl o tolik, že si dovolil zastavit u přítelkyně pro polibek.

„Je to takový můj rituál, odměna. Ne vždy se poštěstí, aby mi vyšel,“ usmíval se třetí muž z letošního mistrovství světa v terénním triatlonu.

„Vyšlo mi plavání. A protože na kole jsem vůbec nevěděl, o kolik jsou kluci za mnou, tak jsem jel naplno a byl z toho náskok asi tři a půl minuty. V běhu jsem to pak nemusel tolik rvát. Naštěstí. V tom vedru mi hlava už trochu bublala,“ přiznal Kočař.

Vítěznou euforii si užívala naplno také Jindřiška Zemanová.

Zraje jako víno.

Loni skončila v Plzni třetí, na Maui se poté stala mistryní světa Xterra mezi amatérkami a teď v osmatřiceti letech členka a trenérka Triatlonu Plzeň navázala na triumfy z juniorských časů pod dívčím jménem Bejstová.

„Po závodě Xterra v Itálii jsme věděla, co ve mně je. A když bylo jasný, že Helča Karásková do Plzně nepřijede, tak mi v hlavě myšlenka na titul probleskla. Ale čekala jsem, že ostatní holky budou kousavější,“ připustila nová šampionka.

Po plavání byla až pátá, během cyklistiky, své nejsilnější disciplíny, své soupeřky včetně do té doby vedoucí Lucie Zelenkové ale předjela.

„Lucka se na trati srazila s nějakým chlapem, ale oba se sbírali ze země a říkali, že dobrý,“ popsala ten moment Zemanová.

Český titul vybojovala v čase 1:50:27,9 hodiny o téměř šest minut před druhou Lenkou Cibulkovou z týmu Lawi. Bronzová o dalších 23 sekund zpět skončila Jana Brantlová (Velosport Domažlice).

Zelenková sice opouštěla Bolevák z žen nejrychleji a dokonce v kontaktu s nejlepšími muži, na srážku však doplatila poraněním kolena a závod nedokončila.

„Kruci ty chlapi. Viděl, že tam není místo, přesto mě zkusil předjet a sundal mě i sebe,“ zlobila se Zelenková.

Čtyřiačtyřicetiletá závodnice a trenérka, která už dlouho žije v Jihoafrické republice, si startem na třetím díle Xterra Czech Tour v Plzni chtěla zpestřit krátký návrat do vlasti. Do Evropy přijela se svými svěřenci na závody ve středním triatlonu.

Předtím v Ostrově skončila účastnice letošního Cape Epic třetí, bohužel v Plzni vinou kolize o šanci na medaili přišla.

„Na Jindřišku by to asi nebylo, jela fakt dobře, ale znovu to mohlo cinknout,“ litovala Lucie Zelenková.

Výsledky

Xterra Plzeň Original (0,7 – 25 – 7 km), mistrovství ČR

Muži: 1. Kočař (Konrad Tools Team) 1:31:19,4 hod., 2. Vojtěch Bednarský 1:35:14,6, 3. Kubíček (JK Racing) 1:35:36,0, 4. Šneberger (TT Příbram) 1:38:21,0, 5. Holub (Velosport Valenta Scott) 1:38:57,9. Ženy: 1. Zemanová (Triatlon Plzeň) 1:50:27,9 hod., 2. Cibulková (Lawi Sport) 1:56:11,6, 3. Brantlová (Velosport Domažlice)1:56:34,4.

Xterra Plzeň Sprint Hobby (0,4 – 12 – 5 km), muži: 1.Strejc 56:43,5 min., 2. F. Matějovič 58:35,7, 3. M. Matějovič 59:08,4 (všichniTriatlon Plzeň), 4. Jakub Řehula (TAP) 1:02:49,5, 5. P. Provod (Triatlon Plzeň) 1:05:47,8. Ženy: 1. Stupková 1:07:53,8, 2. Piknerová 1:09:18,6 (obě Triatlon Plzeň), 3. Pičmanová (J. Hradec) 1:11:09,0.

Lukáš Kalvach
Kalvach dostal v premiéře kapitánskou pásku