U příležitosti oslav 90 let existence národní házené v Přešticích se v neděli na jihu Plzeňska uskutečnila reprezentační akce Čechy – Morava. A byla to parádní podívaná. V krásném slunečném počasí si do přeštické bašty národní házené našlo cestu neuvěřitelných 1120 diváků, kteří viděli to nejlepší, co tenhle sport nabízí.

Skvělou diváckou kulisu si pochvalovala i přeštická legenda Stanislav Zadražil, mistr národní házené a skvělý trenér. „Akci jsme připravovali od listopadu a musím říct, že se to velmi povedlo. V první řadě jsme měli objednané počasí, což je pro náš venkovní sport velmi důležité,“ vtipkoval Zadražil.

„A pak ta návštěva, největší za posledních deset let, přišlo přes 1100 diváků, kteří vytvořili fantastickou atmosféru. Bylo to krásné. Navíc oba výběry Čech uspěly, takže výhry zůstaly doma. Spokojenost byla na všech stranách,“ pochvaloval si Stanislav Zadražil, který během dne převzal kromě gratulací k blížícímu se životnímu jubileu také jedno významné ocenění za trenérské zásluhy. „Dost mě překvapili. Oddíl mi blahopřál k blížícím se šedesátým narozeninám a svaz mi k této příležitosti předal ocenění za trenérské zásluhy,“ říkal Zadražil.

Ale teď k samotným soubojům. Čechy dominovaly, jak v mužské, tak ženské kategorii. Muži zvítězili 17:8 a ženy na góly v bohatším utkání 18:11. Cenu pro nejlepší hráče zápasů získali házenkáři Tymákova. Za muže převzal individuální ocenění brankář Václav Majer, který svými zákroky deptal střelce Moravanů. „A přitom o den dřív v přípravném zápase proti Přešticím jsem nic nechytil. Utkání proti Moravě mi ale vyšlo. Jsem rád, že jsem dostal od trenérů šanci chytat a jejich důvěru jim splatil tímto výkonem,“ liboval si Václav Majer, brankář, který v Tymákově zastává také funkci hrajícího trenéra.

V ženách se stala nejlepší hráčkou zápasu Pavla Šmídlová, která byla zároveň vyhlášena nejlepší národní házenkářkou roku 2017 (v mužské kategorii anketu ligových trenérů ovládl tymákovský Lukáš Zimmermann). „Tím, že tato ocenění získali jen hráči Tymákova, jsem si to užila ještě víc. Bylo to skvělé, jako celé tyto dny. Navíc přišlo moc lidí, víc než jsme čekali, takže atmosféra byla skvělá. Při zápase jsem to ale tolik nevnímala,“ přiznala mladá tymákovská házenkářka Pavla Šmídlová.

Výsledky reprezentačních utkání, muži: Čechy – Morava 17:8 (7:5, branky: Šelep 9, Zimmermann, Fišer, Staněk (všichni 2), Hošťálek, Kydlíček (oba 1) – Šrámek 3, Šafář, Beneš (oba 2), Urbanec 1, ženy: Čechy – Morava 18:11 (8:4, branky: Bittnerová 5, Šmídlová 5, Kolářová 4, Chmelíková 2, Hrčáková, Henclová (obě 1) – Dybalová 5, Hynečková 2, Vitekrová. Benešová, Lachová, Gajdůšková (všechny po 1).