Českým házenkářům se v prvním utkání dvojzápasu play-off kvalifikace o mistrovství světa 2019 povedl parádní obrat. V pátek v Plzni proti Rusku brzy prohrávali o pět gólů a v 15. minutě dokonce 4:11. Jenže Češi se nesložili, ukázali obrovský morální charakter a brankou pět vteřin před koncem duelu zvítězili 27:26. Odveta je na programu v úterý v Permu.

Český tým sice vstřelil první branku zápasu, ale začátek klíčového utkání mu nevyšel. „V útoku jsme hráli staticky, akce jsme začínali ze stoje, soupeř to dokázal číst a z rychlých protiútoků nás trestal. Statickou hrou nemáme šanci vyhrát. Rusy můžeme přehrát rychlostí a náběhy,“ říkal trenér českého národního mužstva Jan Filip.

V polovině úvodního poločasu trenéři poslali do branky reprezentačního navrátilce Petra Štochla, který řadou fantastických zákroků položil základ k těsné výhře. „Petr chytal fantasticky. Postupem času jsme se zlepšili a ztrátu dotáhli na tři góly. Ale pak jsme vlastními chybami nechali soupeře odskočit na poločasových pět branek. O přestávce jsme si řekli, že musíme jít míč po míči. Fungovala obrana, dali jsme góly z rychlých protiútoků a také v postupném útoku jsme hráli lépe,“ uvedl Filip.

Ve 43. minutě vyrovnával Hrstka na 19:19. Rusové se ale znovu utrhli do tříbrankového vedení. Necelé tři minuty před koncem Češi ztráceli na Rusy dva góly. „Věřil jsem v obrat. Na týmu bylo vidět, že chce a všichni na hřišti nechali všechno,“ podotkl trenér.

Kvalifikace na MS v házené 2018: Česko - Rusko
Házenkáři v Plzni v závěru otočili duel s Ruskem

Chvíli před koncem na 26:26 vyrovnával Šlachta. Rusové tlačili, ale Škurinskij podstřelem Štochla nepřekonal. Poslal tak v přečíslení Čechy do protiútoku. Ti se poradili v oddechovém čase a Bečvář pět vteřin před koncem vstřelil vítězný gól – 27:26. „Kluci to měli takhle sehrát s tím, že Beči musí střílet. Klobouk dolů před hráči, vítězství je důležité z psychologického hlediska. Rusové sice budu hrát doma, ale ztratili zápas, který možná měli vyhrát vyšším rozdílem,“ tvrdil Filip.

„Nebyli jsme v lehké situaci. Cením si toho, že jsme to nakonec vybojovali, vydřeli a byli jsme schopní ve druhé půli plnit taktické pokyny. Vůlí jsme zápas dotáhli do vítězného konce. Jsme ale v poločase a jedeme do Permu. Viděli jsme, že se s Rusy dá hrát. Nesmíme je pustit do rychlých protiútoků,“ dodal Filip.

V odvetě musí Češi udržet energii z druhého poločasu pátečního duelu. „Musíme věřit tomu, že takový výkon jsme schopní podat i venku. Rusové budou hrát doma, prohráli jen o gól, ale ztratili zápas, který mohli jednoznačně vyhrát. My jsme naopak viděli, že když je dostaneme pod tlak, tak jsou zranitelní a nejsou jistí jako v první půli.“ myslí si kouč.

Není tedy z psychologického hlediska lepší výhra o jeden gól než vyšším rozdílem? „Uvidíme. O tom se můžeme pobavit v úterý večer,“ konstatoval Filip.

V úterní odvetě bude chybět hrdina domácího utkání Petr Štochl.

Petr Štochl
Petr Štochl: Začátek druhého poločasu Rusy nalomil