Jíchův bývalý spoluhráč z reprezentace a donedávna manažer českého národního týmu Karel Nocar uvedl, že šestatřicetiletý plzeňský odchovanec jako jeden z mála Čechů dokázal být ve svém oboru nejlepší. „Dovol, abych tě pogratulovalk úžasné kariéře,“ řekl před plnou Home Monitoring Arénou Karel Nocar.

Čím byl Filip Jícha výjimečný?
Ve svém nastavení. V určitém věku se rozhodl, že bude nejlepší na světě a dokázal si za tím jít. Filip byl obdařený talentem, ale pouze to nestačí, protože existuje spousta talentovaných lidí. Filip k tomu přidal obrovskou vůli dotáhnout to až na vrchol, což se mu povedlo. Výjimečný byl v tom, že neuhnul ze své cesty. Když se člověk podívá zpět, tak ta cesta nikdy není jednoduchá, protože přijdou zranění a zklamání. Hrozně toužil vyhrát Ligu mistrů, ale nejprve dvakrát prohrál ve finále se Ciudadem Real. Pamatuju si, že ho neúspěch hodně bolel. Kiel měl vždy po prvním zápase Ciudad na lopatě, ale nakonec prohrál. Myslím si, že velkou výhodou šampionů je z velkých proher vytěžit maximum. Filipovi se to povedlo a za sebe jako kamaráda jsem na něj pyšný.

Bude úspěšný i v nehráčské kariéře?
To nedokážu odhadnout. Samozřejmě mu přeju hodně štěstí. Myslím si ale, že bude opakovat stejný vzorec chování, tedy že do toho dá všechno. Do cesty mu přišla neuvěřitelná příležitost, kdy se z hráče stane koučem ve skvělém mužstvu, což se povedlo jen současnému trenérovi Kielce Talantu Dušebajevovi, který ihned po fantastické kariéře hráče začal trénovat Ciudad Real a byl s ním hodně úspěšný. My kamarádi budeme přát Filipovi to nejlepší. Budoucnost je pole možností a uvidíme, jak ho Filip poskládá.

Pavel Vrba.
Viktoria hraje na Senku, nastoupí i s posilami

Během exhibice byl Filip hodně dojatý. Viděl jste ho někdy takhle naměkko?
Nikdy. Jsem hrozně rád, že jsem u toho mohl být a že jsem měl příležitost a štěstí pomáhat s organizací akce. Teď to berte v dobrém a v uvozovkách, ale my jsme si dali za cíl udělat mu rozlučku těžkou. Věřím, že se to v dobrém povedlo.

Byl jste také dojatý?
Ano. Od narození dětí se slz rozhodně nebojím. Děkuju fanouškům, kteří do mé řeči tleskali, protože se mi do očí draly slzy a měl jsem sevřené hrdlo. Když lidé tleskali, tak jsem si mohl odfouknout. Doufám, že jsem zvládl řeč, kterou si Filip zasloužil.

Na exhibici přišlo přes pět tisíc lidí, což je na české poměry hodně.
To je fantazie. To, co se s ohledem na pozici házené v Česku povedlo, je absolutně výjimečné a fantastické. Mám radost za Filipa, že jeho skvělé kariéře plzeňská hala vzdala hold a projevila respekt v maximální míře. Jsem rád i za speciální hosty, že v Čechách dokážeme něco takového. Za nás Čechy jsem za toto hrozně šťastný a hrdý.

Co znamenal váš speciální dík za třetí poločas?
To se dá pochopit velice jednoduše. Házená je kolektivní sport a my jsme vždy měli štěstí na výbornou partu. Skvělá parta se nedělá pouze v prvních dvou poločasech, ale tvoří se i v tom třetím.

Ilustrační foto
Baráže: Holýšov vyzve Bolevec, o I. A třídu budou hrát Volduchy s béčkem Rokycan