Přijmi výzvu, ať je to 50, 100, 200 nebo 350 kilometrů. To je heslo Fanatika, veřejné akce, kterou na cestách v okolí Plzně, na Šumavě či v Brdech pro silniční, horská, gravel a elektrokola, ale i koloběžky připravil znovu Václav Pták se svým týmem.

S účastníky zapózoval i hlavní organizátor akce Václav Pták (zcela vlevo).S účastníky zapózoval i hlavní organizátor akce Václav Pták (zcela vlevo).Zdroj: fanatik-plzen.cz

A účastníci psali zajímavé příběhy. Třeba silniční pohodáři Peter Berky a Martin Veselý si 50 kilometrů užívali přes šest a půl hodiny. Stejně jako trio žen na horských kolech, když nejrychlejšímu Stanislavu Zhadanovi stačilo na zdolání nejkratší bikové tratě něco přes dvě hodiny.

Jedna z účastnic s medailí a trikem.Jedna z účastnic s medailí a trikem.Zdroj: fanatik-plzen.cz

Sice nešlo o závody, ale pyšnit se titulem Fanatik na nejdelších trasách, to už je něco. Uspěli nováčci, a mezi cyklisty dokonce fotbalista.

V závěru týdne nejprve Jiří Dolejš odehrál za Mochtín zápas v I. A třídě s Kralovicemi a den na to se stal nejrychlejším MTB Fanatikem. Dvě stě kilometrů v sedle horského kola zvládl 40letý borec v čase 10:37:28,5 hodiny. O víc než dvě hodiny rychleji než druhý v cíli.

Jiří Dolejš byl nejrychlejším MTB Fanatikem na trase 200 km.Jiří Dolejš byl nejrychlejším MTB Fanatikem na trase 200 km.Zdroj: archiv J. Dolejše

Pro Dolejše, daňového poradce a funkcionáře TJ Sokol Mochtín, šlo o premiéru na Fanatikovi. Jenže cyklistice se vedle fotbalu věnuje už pět let. „Zkusil jsem si Krále Šumavy, chytlo mě to, ale hledal jsem dál. Zaujaly mě ultramaratony, které se jezdí bez podpory,“ říká chlapík z obce na Klatovsku, který loni ovládl jednu z nejdrsnějších dálkových jízd u nás 1000 mil Adventure. A záhy ho čeká dvojnásobná štreka – 2000 mil Adventure.

Fanatik tak byl pro Dolejše zpestřením přípravy. „Trénuji většinou na Šumavě, cesty už mám najeté a tohle byla změna. Když jsme se dostali mimo Plzeň, tak i trasa byla pěkná,“ konstatuje vytrvalec.

Dobře ví, že v závodě 2000 mil Adventure ho v úvodu července čeká tvrdší výzva. „Jede se z nejvzdálenějšího bodu republiky přes Slovensko až na hranice s Ukrajinou a zase zpátky. Víc než 3500 kilometrů. Spí se venku, máte jen to, co si obstaráte,“ podotýká nadšenec.

Na silnici si ceněný titul Fanatika vybojoval Václav Auterský, rovněž při premiérové účasti. Cíl po 350 kilometrech proťal za necelých dvanáct a půl hodiny těsně před parťákem Václavem Baťkem.

„Předtím jsem zvládl nejvíc 250 kiláků. Kamarád ale Fanatika už jel a vytáhl mě na start. Měli jsme i třetího do party, ale když jsme mu někde na dvoustém kilometru řekli, že průměr musíme udržet na třicítce, tak nám zamával,“ líčí Auterský. „Ani my jsme ale průměr neudrželi, spadl někam k 29,5 km v hodině. Možná i proto, že místo avizovaných 3500 metrů převýšení jsme nastoupali o tisíc víc,“ říká.

Jinak však akci chválí. „Klidně pojedu i příště, jen by to chtělo větší partu, aby byla nějaká legrace,“ konstatuje 35letý konstruktér z Plzně.

Celkem se letos na některou z tras Fanatika vydalo přes čtyři sta padesát jezdců. "A to nám ještě L´Etape oproti očekávání ubrala cca 40 silničářů, mohla padnout pětistovka, tak příští rok," prohlásil hlavní organizátor Václav Pták.

Více na www.fanatik-plzen.cz.

Tým Bez frází.
Hvězdy na Petříně, aneb fotbalová exhibice pro malého Nicolase