Po červencovém downhillu odstartuje v sobotu 15. září v půl sedmé večer prologem na osvětlené Spodní Šanci čtvrtý závod pětidílné evropské série Central European Enduro 2018.

Soutěž, která je otevřená i hobby kategoriím a dětem, se zároveň jede jako závod české Giant Enduro Race. Cyklisté tak mohou získat body do obou.

Na startu se očekává v elitní mužské kategorii Race Elite (21-29 let) účast cca 100 cyklistů z deseti zemí. Primát ve startovním poli mají Češi a kromě sousedních států (Slovensko, Německo, Rakousko a Polsko) se tady objeví i Francouzi, Britové, Švýcaři a také Američan Trumpore Lee, což je jméno známé ze světové série cyklistického endura.

Z Čechů jsou zatím přihlášeni vítěz předchozích ročníků ze Špičáku, letošní lídr průběžného pořadí Giant Enduro Race a zatím pátý v Central European Enduro Přemek Tejchman.

Dále například Milan Myšík (zatím devátý v obou sériích), či někdejší sjezdaři Jakub Říha (třetí v průběžném pořadí české Enduro Race, 18. v evropské) s všestranným a nestárnoucím matadorem Vlastimilem Hynčicou (průběžně 12. v české Enduro Race).

V neděli 16. září začíná program závodu s pěti rychlostními zkouškami od půl desáté dopoledne. Vítězové budou vyhlášeni okolo 16 hodiny.

„Rychlostní zkoušky zavedou jezdce na všechny vrcholy v okolí. Dvakrát na Pancíř, kde se jede oproti loňsku jedna zcela nová „erzeta“, taktéž dvakrát se dostanou na Špičák a jednou na Belveder. Jedna „erzeta“ zavede jezdce do našeho bikeparku, ostatní absolvují na lesních cestách a hrabance,“ přibližuje profil endura Jan Kasík ze spolupořadatelského Ski&Bike Špičák.

Hlavním pořadatelem je, stejně jako loni, společnost Kolo pro život (majitelem je brankář Arsenalu Petr Čech).

Celková trať měří i s přejezdy zhruba 30 kilometrů, samotné rychlostní zkoušky jsou dlouhé cca 11 kilometrů. Závodit se bude celkem v 11 kategoriích včetně tří hobby a dvou dětských.