Zato si Milan Spěšný odskočil na šumavský Špičák, kde se konal další podnik seriálu Specialized Enduro Race. A při premiéře v závodě, kombinujícím cross country se sjezdem ve stylu automobilových rallye, skončil plzeňský cyklista hned v top ten.

V konkurenci víc než stovky soupeřů obsadil někdejší reprezentant a nyní stále více trenér deváté místo.

„Je mi sedmatřicet let, navíc trenérská práce mi zabírá dost času. Pro cross country mi chybí rychlost, na maratony zase nemám najeto dost kilometrů," vysvětloval Spěšný, co ho přivedlo k enduru.

„O pořadí rozhodují časy z rychlostních zkoušek, v nichž se střídají pasáže, kde se šlape se sjezdem. Což mě vyhovuje," s úsměvem konstatuje zkušený biker.

Stará se o vlastní tým Kola – BBM, připravuje své následovníky v čele s Ondřejem Cinkem, ale závodění má pořád v krvi.

A tak zkouší kde co.

Před nedávnem třeba Bike Golf, dvojboj kombinující jízdu na horském kole s golfem. Na prvním mistrovství ČR skončil Spěšný čtvrtý.

Teď na Špičáku devátý.

„Dva roky pořádně nezávodím, živí mě trénování, ale zatím se mi nechce jen postávat u trati a pokřikovat na svěřence. Chci jim stačit. A k udržení kondice si člověk musí hledat nějaké výzvy," povídal biker. „A enduro je možná to pravé," zdůraznil.

Devátý v prologu, sedmý v první erzetě, devátý ve druhé a sedmnáctý ve třetí, tak se rodilo Spěšného umístění v elitní desítce mezi endurovými specialisty.

„Kolo jsem dostal až den před závodem a zvykal si za jízdy. Sjezdaři lítali z kopce, já získával spíš v těch šlapavých úsecích. Dolů to ještě v plné palbě nešlo. Startoval jsem mezi posledními, kdy trať už byla značně rozbitá," vyprávěl Spěšný.

Zvlášť poslední rychlostní zkouška ve špičáckém Bike Parku mu dala zabrat, ale enduro ho chytlo.

„Příští rok možná zkusím objet celý seriál," plánoval.

S blátivým kluzkým terénem na Špičáku si nejlépe poradil Jiří Fikejz před mistrem světa ve fourcrossu Michalem Prokopem a lídrem série Přemkem Tejchmanem.

Výsledky Enduro Race Špičák: muži: 1. Fikejz (A Gang- Enduroteam.cz) 14:54.7 min., 2. Prokop (Specialized) 15:18,1, 3. Tejchman (Commencal Team) 15:27,1, … 9. Spěšný (Kola – BBM) 16:23,9.

Ženy: 1. Eiberweiserová (Něm.) 20:42,4, 2. Pechoutová (Sram Enduro) 21:31,0, 3. Římanová (Katmar Team) 23:19,8.