Zlatá a stříbrná medailistka z her v Pekingu, která má ve své sbírce i bronz z Atén 2004, začala s otcem spolupracovat po třech letech. Po poslední olympiádě se jejich kroky rozešly.

„Zase pracujeme s taťkou a hodně mi pomáhá. Respektují to všichni a dělá to dobrotu. Přece jen mě střelecky vychoval a zná mě,“ řekla na tiskové konferenci v Praze Emmons, jež žije s manželem Matthewem v USA. „Nechala jsem ho udělat celou přípravu, má na to největší cit,“ uvedla osmadvacetiletá reprezentantka.

Emmons zároveň přiznala, že hlavní pozornost v přípravě upírá ke vzduchovce, ve které získala v Pekingu zlato. Sportovní malorážce, v níž v Londýně bude obhajovat stříbro, se věnuje doplňkově. „Vše je ve starých kolejích. Nemůžu dělat dvě věci na padesát procent, ale jednu na sto. A druhá disciplína se nějak vyvrbí. Minule to dopadlo celkem dobře,“ pousmála se Emmons.

Elitní světová sportovní střelkyně nicméně musí při komunikaci s otcem řešit problémy se spojením. Kůrka totiž v současnosti vede i australskou reprezentaci a většinu času tráví tam. V minulých týdnech tak komunikovali hlavně přes skype.

„Posílala jsme mu výsledky i terče. Z velké většiny trénuji na elektroniku, takže po deseti ranách fotím terče a posílám mu je. Problém to není. On má cit, vše sedí,“ řekla.

Problémem je ale velký časový posun. „Ani nevím, kolik je to hodin. Asi patnáct. Musím vstát hodně brzy nebo volat hodně pozdě. On má totiž přes den jinou práci,“ uvedla Emmons.

Momentálně je ale otec se svými australskými svěřenci v Čechách, takže zhruba měsíc bude Emmons trénovat v Plzni přímo pod jeho osobním vedením. „Má tady slušný tým, asi pět lidí. Bude to sranda. Budeme trénovat s klokanama,“ smála se Emmons, podle níž je hlavní výhoda spolupráce s otcem skutečnost, že je na ni dostatečně přísný a tvrdý.

„Českou reprezentaci po něm převzal pan Šaňák, který má taky dobré nápady, ale nebylo to ono. Nemělo to to kouzlo, není na mě tak tvrdý. Letos po finále Světového poháru mi to došlo. Že tam něco chybí. Dril a tvrdý přístup,“ uvedla Emmons.

Do startu olympijských her ještě několik měsíců chybí. Emmons a prý i její otec ale už dopředu brzdí plány na obhajobu medailí z Pekingu. „Táta je trošku opatrný. Ví, že nemůže očekávat to, co před Pekingem. Jsem malinko jinde, mám rodinu a jiné starosti,“ podotkla česká střelkyně, která si osobně jako hlavní cíl stanovila postup do finále. „To je záruka, že by se mohlo něco stát. Chci postoupit do finále tak, abychom mohli zaútočit,“ řekla.

Emmons se bude až do února připravovat v Čechách, poté se vrátí do Ameriky a do Evropy přiletí opět v polovině dubna. Před olympiádou by měla absolvovat kontinentální šampionát a zřejmě dva závody Světového poháru.

Zřejmě ale vynechá SP v Londýně. „Bylo by to hodně komplikované s hlídáním Jůlinky. Navíc je tam hodně závodů a myslím si, že více mi pomůže trénink,“ vysvětlila. Fakt, že si nevyzkouší olympijskou střelnici, ji ale netrápí. „V Aténách jsem před olympiádou taky nebyla, takže by to nevadilo. Alespoň by bylo nějaké překvapení,“ dodala Emmons.