„Snažím se nemyslet na to, že obhajuji zlato, abych se nerozhodil psychicky. Jsem v rozpoložení jako před dvěma roky, kdy jsem si jel šampionát užít. Na Evropě se může stát cokoliv. Můžete vypadnout v kvalifikaci, nebo vyhrát, nikdy nevíte. Chci předvést to, co umím a možná ještě víc,“ řekl Štefela.

Jeho cílem je vrátit se z Finska s medailí, aby zlatý cenný kov z Tallinnu 2021 nebyl na poličce osamocený. „Ale jak jsem říkal, nikdy nevíte, co se stane. Může vypadnout proud, začít pršet (smích), což jsou zásadní problémy, které jsou většinou v můj prospěch,“ prohlásil 22letý výškař, který byl loni na ME dospělých sedmý.

Tento rok se Štefelovi ale příliš nedaří. V halové sezoně sice vyhrál mistrovství ČR výkonem 219 centimetrů, ale na domácím šampionátu do 22 let skončil třetí (205 cm). Halový rekord Štefely je přitom 224, venkovní 221 cm.

Jan Štefela na halovém mistrovství ČR 2023.
Štefela má český titul, ale ne letenku na evropský šampionát do Istanbulu

„Letošní sezona je jako na houpačce, ale určitě umíme načasovat formu. Doufám, že ve Finsku bude načasovaná správně. Mistrovství republiky do 22 let mně nevyšlo podle plánů, což byl trochu očekávatelné. protože jsem se připravoval na evropský šampionát. Den před závodem jsem odjížděl z Tater ze soustředění, takže po těch trénincích byly nohy ztuhlé. Po domácím mistrovství jsem se vracel do Tater, abych dokončil soustředění. V posledních dnech jsem jen ladil dynamiku a techniku, aby to konečně začalo hopsat,“ popsal Štefela.

Ve Finsku mladému atletovi ubudou konkurenti, kteří se přesunuli do kategorie dospělých. „Myslím si, že situace ohledně konkurence je lepší než před dvěma roky, i když momentálně jsem šestý v evropských tabulkách. Do Finska se těším, protože je pro mě pocta obléknout reprezentační dres, což se nepodaří každému. Také je velká zodpovědnost, abych neudělal ostudu,“ uvedl Jan Štefela.

„Zlato z Tallinnu mně pomohlo odstartovat kariéru profesionálního atleta. Nnemusím pracovat někde ve fabrice, ale můžu trénovat a pilovat techniku s těmi nejlepšími trenéry v Čechách a přibližovat se vysněné olmypiádě," těší svěřence trenéra Jaroslava Báby.

Výškař Jan Štefela. Foto: ČAS/Tomáš Edlman
Něco neuvěřitelného, nemohu uvěřit, že jsem vyhrál, říká výškař Štefela