Filip začal se zápasem v šesti letech a přivedl ho k němu, jak jinak, otec. „Do starších žáků jsem dělal i volný styl, ale pak jsem se začal specializovat jen na řeckořímský zápas. Volný styl je sice složitější, ale zase v něm není taková konkurence,“ vysvětluje mladý zápasník Sokola Plzeň I důvod změny.

Zkušenosti má také s dalšími podobnými sporty. Studuje totiž Soukromou školu ochrany osob a majetku v Plzni. „Učíme se tam i judo a karate. Judo je hodně podobné, ale karate mě moc nebaví. Jsou to jenom takové náznaky a nedostanu se do kontaktu se soupeřem,“ říká Dubský.

Škola mu v jeho cestě za úspěchy vychází vstříc. „Mám individuální plán. Trénuju totiž pětkrát týdně, v přípravě na mezinárodní turnaje dokonce sedmkrát,“ podotýká svěřenec Otakara Pešty a Filipa Soukupa. „V reprezentaci mě vede Zdeněk Švec,“ dodává český reprezentant.

V národním družstvu si v minulém roce připsal třinácté místo na mistrovství Evropy kadetů do 63 kilogramů. Letos už bude zápasit mezi juniory. „V kategorii do 66 kilogramů mě čeká mistrovství republiky. Byl jsem postaršen, takže pojedu v únoru i na republiku v mužích,“ plánuje Dubský.

Zúčastnit by se chtěl také mistrovství Evropy juniorů. „Bude ale záležet právě na mistrovství republiky a na mezinárodních turnajích. To by snad mělo vyjít. A když se mi tam povede, mohl bych jet i na mistrovství světa,“ pomýšlí i na start mezi elitou.

Největším snem plzeňského volnostylaře je ale start na olympiádě. „Tam se může až od osmnácti, musím si počkat,“ uzavírá Dubský.

První možnost tedy přijde v roce 2012.