Dlouhý triatlon ve španělském Elche, mistrovství země, totiž česká reprezentantka dokončila jako druhá. Na stupně vítězů přesto nešla.
„Byla jste diskvalifikována,“ slyšela Nováková od pořadatelů. „Nic jsem nechápala a jen doufala, že jde o omyl. Pak mě zahltil vztek,“ líčila pocity plzeňská triatlonistka.

Doplatila totiž na drobný prohřešek. Nováková plavala se startovním číslem ukrytým pod neoprenem, což pravidla zapovídají. „Mělo být uložené v depu u kola,“ smutnila závodnice. Maličkost, ale Španělé byli neoblomní. „Trvali na svém. Druhá nedruhá, skončila jsi. Je to poučení,“ říkala poté, co celé martyrium, po čtyřech kilometrech plavání ještě 120 kilometrů na kole a běh na třicet kilometrů, absolvovala zbytečně.
„Prý mě na diskvalifikaci upozorňoval nějaký lístek už v prvním depu, ale v tom zmatku jsem ho přehlédla nebo shodila. Co já vím, šla jsem do toho naplno,“ líčila v závodě nejlepší plavkyně.

Z vody vylézala Nováková s nejlepšími muži a s úctyhodným předstihem před svými konkurentkami. Náskok si udržovala i během cyklistiky.
„Ale to jsem v průběhu závodu netušila. O soupeřkách jsem neměla žádné zprávy,“ popisovala průběh pro ni nakonec ztraceného klání Nováková.
A i když nepatří k excelentním běžkyním, držela si vedení téměř až do konce.

„Teprve v cílové rovince mě předběhla tamní favoritka Pereiro-Gonzalesová,“ uvedla Nováková. „Španělka běžeckou třicítku zvládla za 2:04:13 hodiny. Podle mezičasů jsem přitom z vody lezla dvacet minut před ní. Na kole jsem náskok uhájila, ale v běhu, i když jsem nebyla nespokojená, byla výrazně lepší ona,“ přiznala Nováková.

„Čas vítězky byl 7:12:16 hodin, já byla o čtrnáct vteřin pomalejší. Třetí v cíli Roviraová doběhla s šestiminutovým odstupem. Pro mě rozhodně skvělý vstup do sezony. Tedy nebýt té diskvalifikace,“ posteskla si triatlonistka.
Příště si prý dá rozhodně větší pozor. Závodí totiž při zaměstnání a i na cestu do Španěl si brala dovolenou. „Úplně toho nelituju. Výkon na úvod sezony mě povzbudil,“ komentovala španělský start.

(ks, jw)