Drsné tratě, panující vedro, to byly vedle soupeřů nástrahy mistrovského podniku v Ostrově nad Ohří.

Stříbro si v závodě sestávajícího z 1,2 kilometru plavání, 32 kilometrů jízdy na horském kole a 10 kilometrů běhu vybojovala Hana Kolářová.

Po vítězství v nedávném poháru na olympijských tratích v Račicích je to další úspěch čtyřiadvacetileté Plzeňanky.

Z titulu vicemistryně se Kolářová radovala po dvou hodinách, 53 minutách a 49 vteřinách.

Lepší byla jen šampionka Helena Erbenová.

„Helenu by o prvenství mohl připravit snad jen nějaký nepředvídatelný zádrhel," uznala Kolářová.

Jasně ale vyhrála plavání. „To mám z dřívějška v sobě," říkala bývalá plavkyně.

Když ji však Erbenová zhruba ve třetině trati horského kola předjížděla, příliš nevzdorovala. „Bylo to ve stoupání. Ono snažit se stačit Heleně, by byla sebevražda," prohlásila Kolářová. „Závodilo se na těžké trati. Po kořenech pořád nahoru dolů a už to bralo dost sil."

Okruh si sice projížděla den před startem, ale jak se později ukázalo, jen jeho lehčí část. „Alespoň jsem se nestresovala," podotkla členka plzeňské Slavie.

V závodě ji ale příjemné pocity postupně opouštěly. „Při běhu v tom horku mě málem ´seklo´. Do cíle jsem se dostala jen kousek před finišující Svěrákovou," vyprávěla Kolářová. „Vůbec jsme nevěděla, že mě dotahuje."

Stříbro také nakonec uhájila o necelou půlminutku.

A odměna?

„Krásný pocit, potvrzená nominace na mistrovství Evropy v Haagu a pak asi dvě kila čokolády a pralinek. To je při Xteře v Ostrově tradiční cena," prozradila Kolářová.

Mistrovství ČR v závodě Xterra: 1. Erbenová (TJ Bižuterie) 2:39:14,2 hod., 2. Kolářová (TTK Slavia VŠ Plzeň) – 14:35, 3. Svěráková (VSK FTVS Praha) – 14:57, 4. K. Loubková (Cyklorenova) – 30:31,3