Zázemí i konkurence jako na Českém poháru, jen počasí, že bys psa ven nevyhnal.

Vyvrcholení Horských kol Stupno Velké ceny Biggest se v neděli odehrálo v průtrži mračen. Po trati se valily proudy vody a zdramatizovaly už tak náročné souboje.

Závod žen s mezinárodní účastí dopadl podle očekávání. Na špici se záhy osamostatnilo trio největších favoritek v čele s Nizozemkou Anne Terpstraovou, která po hodině zvítězila. Druhá o necelou půl minutky zpět dojela Jana Belomoinová z Ukrajiny a třetí místo brala česká mistryně Jitka Čábelická (Gapp System – Kolofix). „Spadla jsem,“ vysvětlovala česká jednička v cíli. „Na uklouzané trati to bylo náročné, ale bavilo mě to,“ prohlásila.

Podle předpokladů začal i souboj mužů zkrácený kvůli dešti na šel kol. Tempo vedoucí pětičlenné skupiny diktoval čerstvý domácí šampion v cross country i maratonu Ondřej Cink, který na stupenském okruhu vyrostl. Stíhali ho maratonský vicemistr Martin Stošek, Matěj Průdek, Lukáš Kobes a také další stupenský jezdec Jan Rajchart.

Z pětice se poté stalo trio, když Průdek s Rajchartem nestačili a začaly se dít věci.

Do vedení se překvapivě prodral Kobes. Stošek mu stíhal, zatímco Cink chyboval a zdálo se, že ho soupeři utrhnou. Jenže zkušený borec hnaný diváky u trati se nevzdal a závod ještě zdramatizoval. To už z čela vypadl Kobes, který nakonec dojel devátý a o vedení se přetahovali Cink se Stoškem.

Ani v posledním kole se souboj o vítězství na rozmáčené kluzké trati s řadou technických pasáží včetně velkého skoku, nerozhodl. Ještě do cílové rovinky najížděli oba favorité společně, jenže ve finiši měl více sil maratonec Martin Stošek a šampiona porazil.

ZDENĚK ŠTYBAR na trati letošní Strade Bianche 2020.
Štybar potvrdil, že mu Strade Bianche sedí, letos dojel šestý

Na závod jsem se nijak zvlášť nepřipravoval, netrefil jsem ani gumy, takže to z mé strany nebyla žádná paráda. Navíc Martin Stošek jel dobře,“ uznal v cíli Cink.

„V nohou jsem měl sobotní závod Kola pro život na Zadově, navíc počasí nám to udělalo hodně těžké. S Ondrou to byla přetahovaná, na spurt jsem si ani moc nevěřil, ale vyšlo to,“ usmíval se pod vrstvou bláta Martin Stošek po další víkendové výhře, když předtím slavil úspěch i na Šumavě.

Bronz si ve Stupně po bojovném výkonu urval Jan Rajchart. Cyklokrosový mistr Emil Hekele proťal cíl pod ramenem velkého bagru patnáctý, sedmý skončil další cyklokrosový reprezentant Michalel Boroš.

Exhibiční závody byly součástí druhého dějství Poháru Plzeňského kraje MTB v cross country.

Horská kola Stupno, Velká cena Biggest, výsledky exhibičních závodů: ženy (4 okruhy): 1. Terpstraová (Niz., Ghost Factory) 1:04:29 hod., 2. Bolomoinová (Ukr., CTS PostNL Bafang MTB) -28 s, 3. Čábelická (Gapp System – Kolofix) -1:31, … 6. Holubová (kola-bbm.cz) -4:29.
Muži (6 okruhů): 1. M. Stošek (Future Cycling – Northwave) 1:30:27, 2. Cink (Kross Racing) stej. čas, 3. J. Rajchart (Ethic Sport) -2:22, 4. Průdek (Mulricraft) -2:50, 5. Škarnitzl (Cyklostar Trek Mercedes Benz) -3:41, … 7. Boroš (ČEZ Cyklo Tábor) -4:44.

KLEČÍCÍ STŘELEC. Viktorián Lukáš Matějka se v přípravném zápas s Českými Budějovicemi uvedl vstřeleným gólem.
Na téhle úrovni bude těžší dávat góly, uvědomuje si Matějka