Tahle zpráva elitním plavcem Janem Šeflem z PK Slávia VŠ Plzeň pořádně zamávala. Po dopingové kontrole po říjnových závodech Plzeňské sprinty byl pozitivně testován na kokain. Kvůli tomu vynechal i Zimní mistrovství ČR a možnost bojovat o právě skončené mistrovství Evropy. Plavci hrozí až čtyřletý zákaz činnosti. „To by byla katastrofa. Jakýkoliv trest je pro mě šílený,“ bojí se Šefl.

Můžete vyloučit, že jste někdy bral drogy?

Nikdy jsem nebral jakékoliv podpůrné prostředky, natož drogy. To je úplně směšné. Test A byl pozitivní, tak jsem žádal o B test, který byl také pozitivní. Takže momentálně pracuji na tom, abych přišel na to, jakým způsobem se do mého těla kokain dostal.

Máte tip, odkud se droga vzala ve vašem těle?

Nevím… Nemám. S čistým svědomím a vědomím jsem podstoupil závody a potom i dopingovou kontrolu.

Berete dlouhodobě nějaké léky? Antibiotiky jste se v poslední době neléčil?

Neberu žádné léky. Antibiotika jsem neměl dlouhou dobu. Navíc si nedovedu představit, že by v nich byl kokain. V poslední době si informace o drogách hodně zjišťuji. Kokain se šňupe… Vědomě jsem nic nebral, o to je pro mě větší šok, že mám v těle kokain. To je úplně šílené.

Jak vysokou hodnotu kokainu v těle vám naměřili?

Čtyři sta nanogramů, což odpovídá užití den před či v den závodu něčeho, co v sobě nese známky kokainu.

Co jste tedy v den závodu jedl a pil?

Nevím…Ledaže by mi mamka možná dala něco do snídaně… (hořce se směje)

To je zvláštní…

Je to šílené. V první chvíli jsem byl z toho úplně vyřízený. Považoval jsem to za nesmysl, tak jsem poprosil o vzorek B, který byl samozřejmě také pozitivní. Zítra (v úterý pozn red) zasedá svazová disciplinární komise.

Jak jí to vysvětlíte?

Nechám si to pro komisi. Nezlobte se, ale nechci být úplně konkrétní.

Hrozí vám dlouholetý trest. Může znamenat i konec vaší kariéry?

Tahle představa zní šíleně. To je nejčernější sen, který se může stát.

Můžete popsat dopingovou kontrolu?

V pátek a v sobotu byly závody. V sobotu večer mě vzali na testy a vzorky moči poslali někam do Německa. Pozitivní byly vzorky A i B. Říkal jsem si, že to musí být nějaká hloupost, že museli udělat v laboratoři nějakou chybu.

Co další test třeba za týden?

To už nikoho nezajímá. Zajímá je jen to, proč jsem 21. října 2017 měl v těle kokain.

Jak jste se při závodech cítil psychicky a fyzicky?

Právě že jsem vůbec nic necítil. Nepřipadal jsem si jako ve vesmíru. To naměřené množství podle soudního znalce, kterého jsem oslovil, odpovídá účinkům kávy. Nebavíme se tedy o gramech kokainu, ale o množství odhadem čtvrt nehtu. Což je nepatrné, ale přístroje takové množství zachytily. Člověk s tělesnou konstitucí sportovce takové množství nemůže pocítit.