Nejkratší trať 116 kilometrů ovládla v čase 3:52:41,6 hodiny loni bronzová Klára Jandová z plzeňského Janda gangu. Vítězství si členka známé cyklistické rodiny zajistila až ve finiši, kdy porazila Karlu Štěpánovou i bývalou reprezentantku v běhu na lyžích a nyní fotbalistku Petru Markelovou z Železné Rudy.

„Ve stoupání na Srní jsem se holkám utrhla, jenže už v Prášilech mě s chlapy zase dojely a bylo jasné, že rozhodne až spurt,“ říká Jandová. „Loni jsem s Karlou podobně bojovala o třetí místo a věřila, že uspěju i tentokrát.“

Vítězství v šumavských kopcích ji potěšilo. „Trať byla náročnější než před rokem, pořád nahoru dolů.“

Dříve se věnovala hlavně běhu na lyžích a teď se baví cyklistikou. „Pracuji jako ergoterapeutka v Ústavu sociální péče ve Zbůchu, kde je i cyklistický oddíl. Díky tomu jsem začala zase víc jezdit a občas se objevím na Giant lize nebo na závodě Šumavské unie,“ vysvětluje Klára Jandová.

Na ´krátké´ trase 162 kilometrů dojela absolutně třetí a druhá v kategorii do 40 let, jarní královna šumavského terénu Jindřiška Bejstová. Lepší byla jen padesátiletá Angie Richterová z Německa a Tereza Trefná (Alltraining).

„Němku jsme na trati ani v cíli vůbec neviděly a myslely jsme, že jsme v čele,“ říká Bejstová. „Na zubaté trati a potom v tom studeném dešti to byla krutá dřina.“

Do cíle v Klatovech dorazila třicetiletá Plzeňanka za 5:18:47,3 hodiny, tři minuty za Trefnou. Sice tak nezopakovala svůj královský double z loňska, ale uhájila pověst bojovnice. „S tím, jak mě pohlcují starosti kolem Cyklopointu, ubývá času na trénink, ale Král je Král,“ podotýká nyní více obchodnice.

Ve skupině, kde byla i její rivalka Trefná, visela jak na gumě. „Tempo se měnilo a já se xkrát ocitla kousek za skupinou a pak horko těžko mezeru dojížděla. Až na občerstvovačce za Srním mi Tereza cukla a bylo rozhodnuto,“ konstatuje Bejstová.

Do analů osmnáctého Krále se zapsaly i další Západočešky. Na ´krátké´ trase skončila sedmá v kategorii do 40 let plzeňská ortopedka Drahomíra Weisová (6:24:08,9 hod.). Druhá mezi ženami do 50 let byla Ivana Preislerová z Author Teamu Stupno (6:00:06,7), stejně jako v kategorii nad 50 let Marie Váchalová ze Starého Plzence (7:15:15,3).