Velká cena Biggest vyvrcholila v neděli souboji mužů i žen. Startovní listina byla nabitá víc než při nedávném mistrovství ČR v Peci pod Sněžkou.

„Na vodě jsme ve Stupně nezávodili možná osm let. Tehdy vyhrál Milan Spěšný, který nás ještě v sobotu jako šéf týmu žádal, zda bychom nejprašnější pasáže ve sjezdech nepokropili vodou. Jeho přání bylo vyslyšeno,“ řekl v nadsázce ředitel závodu Jaroslav Ryba.

Ranní deštík tak trati pomohl, po poledni však přišla potopa. Jestliže ženy závodily v dešti, muže už na startu topil šedivý liják, měnící trať v bahenní lázně.

Nové zázemí závodu v rozlehlém areálu Ultramarinka i náročný okruh si přesto vyzkoušeli všichni čeští mistři napříč terénními disciplínami. Největší pozornost přitahoval šampion v cross country i maratonu – domácí Ondřej Cink.

V dresu mistra si hned v úvodu vytvořil lehký náskok před vláčkem pronásledovatelů a promoklé diváky dostal do varu. Znělo povzbuzování, řehtačky i zvonce.

Ještě do posledního okruhu vjížděl Cink s předstihem před asi největším soupeřem Martinem Stoškem a diváci očekávali další triumf Cinkyho. Jenže Stošek zmobilizoval síly, dotáhl se na lídra závodu a v cílovém finiši si z první pozice dospurtoval pro vítězství.

CINK: PARÁDNÍ ZÁVOD

„Doma jsem chtěl vyhrát, ale v tom počasí mě to po pravdě moc nešlo. Na bláto jsem nezvolil dobře pláště, dělal jsem spoustu chyb, což mi nepřidalo. Navíc Martin Stošek jel fakt pěkně a ve spurtu mě porazil,“ říkal Cink.

„Znovu to byl ale parádní závod, který Jarda Ryba s Ondrou Paurem stále posouvají a moc bych jim přál, aby to dotáhli ještě výš,“ prohlásil 29letý šampion z týmu Kross Racing, který jako kluk začínal závodit právě ve Stupně.

Stejně jako o něco mladší Jan Rajchart, jenž si v neděli vybojoval třetí místo před plejádou reprezentantů. „Bomba, super výsledek,“ radoval se. „Vždyť tolik vody a bahna jsem v závodě už dlouho nezažil. Navíc okruh se protáhl, přibyly dva kopce a hlavně tahavá rovinka,“ doplnil 24letý borec týmu Ethic Sport, který ve Stupně už také slavil vítězství.

Skvěle jel i další západočeský biker Lukáš Kobes. Závodník z Chodska v barvách týmu Gapp System – Kolofix se dlouho držel na čele s Cinkem a Stoškem, ale v závěru ho o šanci na medailový úspěch připravil defekt a Kobes skončil devátý. Čtvrté místo si pohlídal Matěj Průdek a na pátou příčku se postupně prodral Jan Škarnitzl.

A ženy?

Zahraniční hvězdy převálcovaly přesilu českých bikerek. „Ohh, krásný závod a v daných podmínkách extrémně náročný. U trati však vládla neskutečná atmosféra, zvlášť v lese u skoku to bylo crazy a ráda se sem za rok zase vrátím,“ svěřovala se vítězka Anne Terpstraová z Nizozemska.

Účast si pochvalovala i druhá Jana Belomoinová. „Závod se mi líbil svou originalitou i tím, že se jelo pro dobrou věc,“ zdůraznila ukrajinská bikerka a do charitativní dražby věnovala své věci včetně dresu.

POMOC PRO NATÁLKU

Podpora byla určena sedmileté Natálce, která loni utrpěla vážné popáleniny a jejíž návrat do běžného života bude dlouhý a nákladný.

„Přispěli i další závodníci. Třeba Ondra Cink věnoval mj. závodní oblečení a k tomu částku 2000 korun. Nakonec se tak podařilo vybrat 52 tisíc,“ sdělil manažer závodu Ondřej Paur.

V klání žen dojela šestá věkem ještě juniorka Adéla Holubová z Města Touškova (kola-bbm.cz). Z kadetky na juniorku se zase nechala postaršit Simona Spěšná z MS Bike Academy a v souboji mistryň zvítězila před čerstvou juniorskou šampionkou Anetou Novotnou (Adastra).

A myšlenky na příští ročník? „Každý rok něco přidáváme. Nyní zvažujeme posun závodu do kalenáře UCI v kategorii C3,“prozradil Paur.

Velká cena Biggest byla zároveň druhým dílem Poháru Plzeňského kraje MTB (PAL Cupu). Série pokračuje v sobotu 22. srpna v Újezdě u Svatého Kříže.

Kompletní výsledky najdete na www.pal-mtb,cz.