Jen nedávno se šestnáctiletý borec stal v Mělníku dorosteneckým mistrem republiky a navázal tak na titul z roku 2017 mezi staršími žáky.

„Před mistrákem jsem se cítil dobře. Za sebou jsem měl tvrdý přípravný kemp v horách a formu se povedlo naladit,“ říkal člen Triatlonu Plzeň a svěřenec Jana Řehuly, bronzového medailisty z olympiády v Sydney.

V plaveckém úvodu dlouhém tři čtvrtě kilometru Matějovič podle očekávání na své největší konkurenty ztrácel, ale pak se rozjel ke zlatu.

„Přece jen mi chybí plavecké kořeny, takže jsem s nějakým zásekem počítal. Za prvním, což byl týmový parťák Jakub Marek, jsem byl asi o půl minuty, na kole jsem však manko rychle smazal. Nahrála mi i náročnost tratí,“ říkal nový šampion.

Trasa cyklistiky i běhu totiž vedla strmými uličkami Mělnika na kopci u řeky Labe.

„Hlavní pole se roztrhalo a jezdilo se po jednom dvou závodnících. Navíc jsme byli promíchaní s chlapy eliťáky i juniory,“ vyprávěl Filip.

Kolo po dvaceti kilometrech odkládal v depu ještě v kontaktu s dalšími třemi dorostenci, ale všem utekl.

„Vyhrát je vždy fajn, kéž by mi forma ještě vydržela,“ přál si.

O víkendu ho totiž čeká další výzva – start na mistrovství Evropy v terénním triatlonu Xterra, které se koná v Prachaticích.

Závodům v terénu dal Matějovič přednost před účastí na triatlonu v Táboře, který má rovněž evropský punc, jenže cyklistická trať vede po silnici.

„Jako bývalý biker mám k horským kolům blíž. Navíc v závodech Xterra nestartují tak dobří plavci jako v olympijském triatlonu,“ vysvětloval člen Akademie individuálních sportů Plzeňského kraje.

A jeho ambice?

„To se těžko odhaduje. Je to mistrovství Evropy, čeká nás 1,5 km plavání, 35 kiláků na horském kole a 10,5 km běhu v ulicích Prachatic. Navíc dorost je vypsán pro závodníky od 15 do 19 let. Ale na to se nechci vymlouvat,“ řekl Filip Matějovič.

Na to, že by si vybojoval účast na vrcholu sezony Xterra na Havaji, nepomýšlí. V Prachaticích tohle právo získají jen vítězové jednotlivých kategorií.

„Umístění do pátého místa by byl super výsledek, ale bral bych i top deset“ řekl mladý reprezentant.

Na jihu Čech se v nepřímém souboji utká znovu se svým otcem Martinem.

„Táta dělal triatlon už předtím, pak se vrhl na horská kola , ale když jsem zběhl k triatlonu, zase se vrátil,“ vysvětloval Filip Matějovič.

Z Řehulovy líhně zasáhne do sobotního závodu dorostenců ještě vítěz mistrovské Xterry z Plzně Michal Strejc.

A také česká šampionka v kategorii žen Jindřiška Zemanová, která netají odhodláním obhájit v Prachaticích vítězství v kategorii 35 – 39 let.

V Táboře se na kvalitně obsazeném Evropském poháru juniorů představí v národním výběru bratři Jakub a Matěj Markové.