Dva cyklisté z regionu, Maximilán Kerl a Pavel Šumpík, startovali na mistrovství Evropy v cyklokrosu ve francouzském Pontchâteau. Dopředu tušili, že je čeká náročný závěr týdne, ale realita předčila očekávání.

Bretaní se hnala bouře Cairán a vítr o rychlosti až devadesát kilometrů v hodině s lijákem donutily organizátory stlačit program šampionátu do jediného dne. Jisté ale nebylo nic.

Kerl se třeba chystal na sobotní souboj mužů do 23 let, jenže ten den cyklisté kvůli orkánu nemohli ani ven. „V pátek jsem si dal jako vždycky před závodem intervaly na rozjetí. A když jsem měl po tréninku, přišla zpráva, že se závod překládá na neděli a já vlastně měl mít volno,“ komentoval programový zvrat 19letý jezdec z Chrástu u Plzně.

Bouře naštěstí do neděle odezněla. „Během závodu se asi dvakrát strhl prudký déšť, což už tak rozmáčený okruh ještě ztížilo, ale jinak nás počasí nelimitovalo,“ sdělil Kerl, který v nabité mezinárodní konkurenci mužské třiadvacítky dojel jako druhý z našich na 22. místě.

„Po startu mě zbrzdil borec přede mnou, ale poměrně rychle jsem se dotáhl ke dvacítce, kde jsem vydržel až do cíle. Z mého pohledu jsem odvedl solidní výkon,“ sdělil svěřenec trenéra Jana Rajcharta ze Stupna.

To junioři měli v neděli jet plánovaně, jenže potvrzení, že se jejich závod vůbec uskuteční, přišlo až v sobotu pozdě večer. „Finální verdikt padl kolem deváté,“ potvrdil Pavel Šumpík, sedmnáctiletý člen plzeňské Roman Kreuziger Cycling Academy.

„Celou sobotu se přitom kvůli větru a lijáku nedalo vyjet ven. Takže na okruhu jsme byli jen ve čtvrtek. Při našem závodě ale byla trať ještě poměrně sjízdná, i když pár bahnitých pasáží tam bylo,“ popsal podmínky na okruhu Šumpík, který do cyklokrosu naskočil po úspěšné sezoně na silnici.

Start v Pontchâteau mu nevyšel, na okruh vyrážel čtvrtý od konce, ale zlepšoval se a stíhací jízdu dotáhl na 29. místo. „Stále je na čem pracovat,“ komentoval výsledek Šumpík, který by rád, stejně jako Kerl, startoval na mistrovství světa začátkem února v Táboře.

Plzeňští triatlonisté na snímku s Janem Řehulou (v podřepu).
Triatlon Plzeň je potřetí nejlepším českým týmem, Zimovjanová v anketě třetí