Plzeň – Světový juniorský šampion nebo vícenásobný český mistr na bagru nebo s lopatou v akci. Někdejší excelentní cyklokrosaři Ondřej Lukeš s Pavlem Elsnicem se výrazně podílejí na úpravách okruhu pro závod v Plzni.

Plánek trati závodu v areálu Škodaland u přehrady České údolí.Plánek trati závodu v areálu Škodaland u přehrady České údolí.Zdroj: Spolek Chodov

Cyklokros vrátili do bývalé bašty tohoto kdysi výstavního českého odvětví loni po letité pauze nadšenci ze Spolku Chodov v čele s Josefem Soukupem. V premiéře na trati v areálu Škodaland u přehrady České údolí uspořádali veřejný závod a krajský přebor. Záhy na to naváží a tradice sílí.

Cyklokrosový podnik v Plzni se letos uskuteční o sváteční sobotě 28. října jako sedmý díl Českého poháru Toi Toi Cupu, i když jen pro mládežnické kategorie.

„Aby to mohl být pohár i pro eliťáky muže a ženy, museli bychom mít status mezinárodního závodu UCI C2. Což plánujeme na příští rok,“ vysvětluje Josef Soukup.

Cyklokros se loni vrátil do Plzně po drahné době.Cyklokros se loni vrátil do Plzně po drahné době.Zdroj: Spolek Chodov

Solidní konkurenci přesto očekává i v elitních kategorií. „Určitě bude startovat kompletní mládežnická špička včetně nejlepších českých juniorů a v mužích pak s výjimkou čtyř pěti reprezentantů také kvalitní jezdci,“ doplňuje ředitel závodu.

Národní cyklokrosová série začne příští čtvrtek v Kolíně a dále zavítá do Mladé Boleslavi, Loun, Jičína, Chýnova, Holých Vrchů, Plzně, Rýmařova, Čáslavi, Hlinska, Veselí nad Lužnicí a vyvrcholí českým šampionátem v Táboře.

V Plzni už pracují na stavbě okruhu. „Ondra Lukeš s Elsou (Pavlem Elsnicem) se do toho opřeli, navíc to dělají jen za děkuji,“ oceňuje šéf organizačního sboru Soukup.

Rovinaté území u přehrady cyklokrosařům ztíží třeba valy z navezené zeminy nebo schody. „Před cílovou rovinkou čeká jezdce nově technická pasáž včetně přejezdu umělých hrbů. Trať bude po úpravách náročnější a pro diváky přehlednější. Už teď zveme k účasti všechny cyklistické fandy,“ říká Josef Soukup.

Mistr světa a držitel olympijského stříbra Bohuslav Ebermann ukazuje část své sbírky hokejových cenností.
Hokejová legenda Bohuslav Ebermann slaví 75. narozeniny