Kontinentální stáj z Rokycanska vedená Zdeňkem Rubášem jen nedávno startovala v Číně na Tour of Fuzhou.

Letos šlo už o třetí start sparťanů na čínských silnicích a ani to není konec asijské mise.

„Příští týden letíme do Číny ještě k dvěma jednorázovým závodům,“ říká sportovní ředitel Zdeněk Rubáš.

Starty v cyklisticky exotické zemi si pochvaluje.

„Čína do sportu hodně investuje, cyklistiku nevyjímaje. Závody jsou výborně zajištěné a pro jezdce jsou zajímavé vypisované finanční prémie i panující počasí s teplotami kolem dvaceti stupňů. Solidní je rovněž úroveň závodů,“ podotýká Rubáš.

„Pro kontinentální tým, jako je ten náš, není lehké se v Evropě dostat na kvalitní podniky. A čínští organizátoři takovou kvalitu nabízejí,“ vysvětluje.

Podle šéfa Sparty zvou Číňané na start právě kontinentální týmy z třetí divize profesionální scény a vedle toho národní výběry.

„Třeba na Tour of Fuzhou startovaly týmy Kanady, Austrálie nebo překvapivě úspěšný výběr Etiopie. V první dvacítce konečného pořadí tour měli Etiopané hned šest závodníků,“ říká Rubáš.

A jak si na závodě po čínské pevnině u ostrova Taiwan vedl celek Sparty ve složení Jan Stöhr, Pavel Stöhr, Tomáš Kalojíros, Jiří Nesveda, Petr Fiala a Jan Ryba?

Hned v první, a nejspíš královské etapě, vyrazil v rovinatém úvodu do úniku Nesveda a dlouhou dobu se pak zkušený jezdec objevoval v záběrech televizních kamer. Až v závěru etapy končící stoupáním o délce 12 kilometrů s průměrným sklonem sedm procent se Nesveda i další sparťané z čela vytratili.

„To bylo dáno také měsíční závodní pauzou našich jezdců a časovým posunem. Ale zase nám to uvolnilo ruce do dalších etap, kdy jsme se mohli soustředit na dílčí cíle,“ míní Rubáš.

V druhé rovinaté etapě si třeba Jan Stöhr vybojoval ve spurtu deváté místo, Kalojíros byl dvanáctý. A Jan Stöhr se dobře ukazoval i dál.

V třetí etapě vedoucí přes dva kopce byl sedmadvacetiletý závodník odjetý v čelní skupince, jenže vinou defektu z ní v závěru vypadl.

V úniku byl i další etapu.

To Jan Stöhr vyhrál jednu z vrchařských prémií, čímž si zajistil celkově šesté místo mezi vrchaři, jenže ani tentokrát na výraznější úspěch nedosáhl.

„V cílovém kopci byli uprchlíci dostiženi. Nejlepší z našich tak byl třiadvacátý Tomáš Kalojíros, ale oceňuji i Honzovu aktivitu. Útočit, to je způsob, jak si zajistit pozvánku na další podniky,“ tvrdí Rubáš. „V poslední znovu rovinaté etapě na městském okruhu se tohoto úkolu zhostil Petr Fiala,“ doplňuje.

Ačkoliv budou sparťané ještě závodit, Rubáš už plánuje další sezonu. „Pokračujeme jako kontinentální tým, i když udržet se na stávající úrovni není lehké,“ říká.