Už dvanáctý ročník prestižního seriálu kritérií se dnes rozjede tradičně v Plzni na dráze v areálu SKP Rapid.

Pohárovou soutěž v Doubravce zahájí v 17.30 hodin Grand Prix Pechman pneu a série vyvrcholí 28. září závodem v Přešticích.

Kromě Plzně se Giant liga představí znovu v dalších městských centrech.

„Závodit se bude také v Městě Touškově, Klatovech, v Kolíně, Rakovníku, Březové u Sokolově, Třebíči, Jihlavě, v Přešticích a série premiérově zavítá rovněž do Těškova na Rokycansku, kde se pojede klasický silniční závod," vypočítává Jan Kotal.

„Souboj v Těškově bude ohodnocen dvojnásobným bodováním," oznamuje zakladatel a hlavní organizátor kritérijní ligy.

Podle Kotala se fanoušci mohou těšit znovu na kvalitní cyklistické podniky s jedinečnou konkurencí českých i zahraničních jezdců.

„Většinou středeční termín Giant ligy láká na start naše nejlepší jezdce, například silničáře Romana Kreuzigera z týmu Saxo – Tinkoff Bank nebo Františka Raboně ze sestavy Omega Pharma-Quick Step," říká Kotal.

„Oba profíci využívají Giant ligu k otestování své formy nebo jako trénink rychlosti," podotýká bývalý závodník.

S podobnými záměry míří na ligový start rovněž cyklokrosaři, mj. v Plzni žijící Radomír Šimůnek (BKCP-Powerplus) nebo bikeři, Milan Spěšný a jeho svěřenec, světový šampion do 23 let Ondřej Cink.

„Zahajovací podnik pojedeme a dál se uvidí podle situace. Giant liga je však trvalou součástí našich tréninkových plánů," hlásí Spěšný.

Start v Plzni na dnešek potvrdil i loňský vítěz série Martin Boubal z německého klubu Ratisbona Regensburg. Cestu k obhajobě prvenství však jezdci z jihu Čech touží překazit silničáři z kontinentálního týmu Sparty v čele se spurterem Jiřím Nesvedou. Ale do bitvy o prvenství se určitě zamíchají i jezdci Dukly Praha.

Bojovat se bude nejen o žlutý dres lídra, ale i o další trikoty.

O puntíkatý dres pro nejaktivnějšího jezdce, bílý pro vedoucího juniora a růžový pro nejlepší ženu. O prvenství v sérii budou bojovat rovněž veteráni nad 40 let.

Program Giant ligy 2013

Kritéria v Plzni, dráha v areálu Rapid: 10. dubna, 17. dubna, 24. dubna, 15. května, 29. května, 12. června, 17. července, 24. července, 7. srpna, 21. srpna, 11. září, 18. září. V dalších místech: 24. května: Rakovník, 7. června: Město Touškov, 14. června: Březová u Sokolova, 28. června: Klatovy, 30. června: Těškov (silniční závod), 28. září: Přeštice.

více na www.giantliga.cz