Seriál cyklistických kritérií v Plzni na Lopatárně založil Jan Kotal před lety ještě coby aktivní jezdec. Viděl v tom šanci závodit pravidelně od dubna do září v týdnu doma na bezpečném oválu.

Idea se chytla.

Počet startujících i jejich kvalita rostla a v Plzni se často proháněli i nejlepší čeští profesionálové. V úterý 23. dubna startuje 23. ročník série znovu jako Giant liga.

Letošní série bude mít třináct dílů, většina se koná v Plzni v areálu SKP Rapid, ale vedle toho se cyklisté utkají o ligové body při červnové Tour de Brdy a v září v centru Hradce Králové.

Jan Kotal.Jan Kotal.Zdroj: Tomáš Tesař

„Jsme rádi, že i přes nejasnou situaci kolem sportovního areálu v Doubravce můžeme Giant ligu uspořádat. A to i díky partnerům, kteří s námi zůstávají. Závody se pojedou v klasickém módu z minulých let,“ uvedl Jan Kotal na tiskové konferenci v Klubu malých pivovarů (KMP).

Velká cena KMP se uskuteční 21. května, zahájení ligy obstará už tohle úterý Grand Prix Bageterie Boulevard. A závodit se na oválu v Doubravce bude i další dva úterky.

Jednotlivá dějství začnou v obvyklých 17.30 hodin. Ženy a jezdci kategorie Masters (nad 40 let) startují s půlminutovým předstihem před juniory a muži Elite.

„Vzhledem k počasí se musí závodníci připravit spíš na cyklokrosové podmínky a nízké teploty,“ podotkl Kotal.

Na startu úvodního dílu nebude chybět téměř domácí AC Sparta (sídlí na Rokycansku) s obhájcem titulu Richardem Habermannem, ale také nově vzniklá stáj mladíků ACS Development. Novou sestavou v pelotonu bude i Integray L27 Cycling Team. „Ukázat se budou chtít i další, ať už Dukla Praha, Lawi–Stars Giant s Jonášem Vojtěchem, nebo Hello CTW v čele s několikanásobným vítězem ligy Martinem Boubalem,“ sdělil Kotal.

Kategorie Elite a junioři jedou kritérium na 55 okruhů (60 km). V každém z kol si první a druhý jezdec na pásce připíše dva a jeden bod. Ženy a juniorky budou mít nově cíl ve 44. okruhu, Masters v 51. kole.

Co zůstává, jsou trika lídrů. Vedoucí jezdec Elite oblékne černozlatý dres Giant – Sweep, nejlepší junior bílé triko Bauhaus, první žena dres Liv - Bohemia Sekt a Masters jedou o dres Auto Matulka. Připravena je i soutěž aktivity o puntíkatý dres.

Od května se navíc před každým dílem Giant ligy uskuteční závod žáků, žákyň a kadetů, kadetek pod patronátem Roman Kreuziger Cycling Academy.

Druhý ročník běhu Velká Kralovická.
Druhou Velkou Kralovickou uzavřela tombola i degustace koláčů

Jan Kotal

se narodil v Plzni a loni slavil padesátiny. S cyklistikou začínal v Dynamu ZČE Plzeň odkud přešel do elitní stáje SKP Plzeň. Po konci v policejním klubu se přesunul ze silnice k horským kolům. V terénu závodil za týmy CykloBartoníček, Česká spořitelna MTB a Diamond Back. Mezi největší úspěchy řadí bronz ze silničního mistrovství ČR v závodě družstev na 100 km, vítězství v premiéře etapové Vysočiny, v MTB pak mj. první místo v závodě Českého poháru v Plzni. Nyní pracuje v cyklobyznysu jako obchodní zástupce a vedle toho v Plzni organizuje Giant ligu. Je ženatý, má dva syny Jana (14 let) a Jakuba (11).