Jaroslav Ryba je chlapík, který Cinka před lety objevil a stejně jako Paura ho ve Stupně přitáhl k horským kolům. Klukům radil v tréninku, vozil je po závodech, spravoval a myl kola, sháněl materiál a vůbec se o ně staral. A teď si v premiéře domácího šampionátu ve Stupně jako ředitel užíval triumf nejslavnějšího odchovance tamního Author Teamu.

„To byla fakt síla,“ připouští šéf mistrovství i pořádajícího klubu.

close Ondřej Cink si svůj šestý titul vybojoval na dobře známé trati doma ve Stupně. info Zdroj: Pavel Křikava zoom_in Ondřej Cink si svůj šestý titul vybojoval na dobře známé trati doma ve Stupně.

Závod horských kol v rodné obci na Rokycansku uspořádal Ryba poprvé už před čtrnácti roky. „Trať jsem si tehdy vysekal sám, s organizací mi pomáhal táta, dcery a jako rozhodčí přišli kamarádi, kteří výsledky zapisovali na papír. Vůbec by mě nepadlo, že by se tu někdy mohlo bojovat o české tituly,“ vzpomíná s úsměvem.

Jenže je to fakt.

Před rokem mezinárodní závod kategorie UCI C3 a letos souboj domácí elity ve všech věkových kategoriích o české tituly ještě o úroveň výš. A to vše korunované emotivním triumfem domácího Cinka.

„Od loňského října, kdy jsme dostali pověření od svazu, jsme začali s úpravami tratě. Práce s přestávkou v prosinci a lednu běžely téměř každý víkend. Rozšiřovali jsme trať a přidali i nějaké technické prvky. Vše s vidinou, že tu Ondra vyhraje, a vyšlo to. Navíc jen krátce poté, co se mu narodila dcerka. Úžasné chvíle,“ říká Ryba.

V hlavě má ještě další moment. Výkon legendárního Jaroslava Kulhavého, mistra světa a olympijského vítěze, který ve Stupně uzavřel svou profesionální dráhu v cross country ziskem stříbra.

„Jarda přijel skvěle připravený. Zhubl, v tréninku si určitě máknul a lidem se ukázal jako šampion. Jeho finiš byl drtivý. Končí s plnou parádou a pomyslně předal štafetu právě Ondrovi Cinkovi. Navíc se nerozpakoval nastoupit do exhibičního Beer Ridu. Jel na starém kole v kostýmu Santy Clause,“ oceňuje Ryba.

Ale potěšilo ho i vyjádření z řad poražených. Třeba Marka Rauchfusse, který pomýšlel na medaili, ale skončil pátý. „Ačkoliv mu závod nevyšel, tak za mnou přišel a ocenil organizaci i atmosféru mistrovství,“ říká spolu s Paurem hlavní tahoun pořadatelského sboru. „Vůbec se setkáváme s pozitivními ohlasy, i když nějaké zádrhely byly. Ten největší asi kapacita elektrické přípojky, která se přes její výrazné navýšení ukázala jako nedostatečná. Ale to je řešitelné,“ tvrdí.

close V cíli Ondřej Cink marně přemáhal dojetí. info Zdroj: poharmtb.cz zoom_in V cíli Ondřej Cink marně přemáhal dojetí.

Během šampionátu se Ryba téměř nezastavil a ze závodů toho moc neviděl. Víc sledoval jen Cinkovu jízdu a v roli mechanika zaskočil při závodě juniorů, kde měl Author Team žhavé želízko – Maxe Kerla. „Max chtěl být do pěti, začal dobře, chvíli i vedl, ale v závěru mu docházely síly a vyšlo z toho sedmé místo,“ říká o mladém bikerovi, kterého trénuje Jan Rajchart, další ze stupenských odchovanců. „Jsem rád, že kluci, kteří prošli klubem, se vracejí a pomáhají s přípravou mladých. Ať už je to Jahoda (Rajchart) nebo třeba Dan Groh, který je učí techniku. Ale i další,“ říká Ryba.

A kam chce závod ve Stupně posunout za rok? „Po nějaké pauze se sejde organizační štáb, klíčoví lidé a řekneme si, co a jak. Nejsem příznivec přehnaných vizí, ale Český pohár v kategorii C1 by bylo reálné uspořádat,“ avizuje zakladatel závodu.

Swietelsky Horská kola Stupno

Izomat mistrovství ČR horských kol v cross country, mládežnické kategorie, nejlepší výsledky závodníků Plzeňského kraje:

St. žáci: 3. Lehký, 9. Janovský (oba MS Bike Academy), st. žákyně: 1. Grohová (CK Příbram), 6. Vávrová (MS Bike Academy).

Ml. žáci: 6. Hejzek (MS Bike Academy), 9. Škopek (Author Team Stupno), ml. žákyně: 3. Králová (Akademie cyklistických sportů)

Kluci 9–10 let: 4. Ruman, 11. Hejzek (oba MS Bike Academy), holky 9–10: 2. Pavlína Kejzlarová (Author Team Stupno), 3. Štrofová (MS Bike Academy).

Kluci 7–8 let: 7. Nevosad (BC Město Touškov), 10. Kleisner (MS Bike Academy), holky 7–8: 1. Vítková (BC Město Touškov), 3. Dostálová (Akademie cyklistických sportů), 4. Spěváčková (Author Team Stupno), 5. Hojdová (MS Bike Academy).

Kluci 5–6 let: 1. Dostál (Akademie cyklistických sportů), 5. Tyrner, 8. Groh (oba Author Team Stupno), holky 5–6: 1. Zoubková (COPR TJ Přeštice), 4. Petra Kejzlarová (Author Team Stupno).