Osmadvacetiletý rodák z Rokycanska získal domácí titul potřetí v kariéře a stal se i vítězem letošní série Českého poháru.

Medaile na hlinském okruhu vedeném po svazích v okolí sjezdovek brali také Cinkovi následovníci z kraje.

HOLUBOVÁ SE BLÝSKLA

Nad očekávání vyšel mistrovský závod juniorce Adéle Holubové z plzeňského týmu kola.bbm.cz.

Sedmnáctiletá bikerka proťala cíl jako nová šampionka o minutu a půl před největší favoritkou Magdalenou Mišoňovou z týmu Adastra.

„Před šampionátem jsem tvrdě trénovala a docela jsem si věřila,“ říkala Holubová, která o rok starší rivalku porazila poprvé v sezoně.

„Povedl se mi start a stále jsem se držela s Magdalenou, což se předtím nestávalo. Cítila jsem se dobře, tak jsem za to v kopci vzala a dostala se před Majdu asi o deset sekund. Tu pak zbrzdil defekt, můj náskok tím narostl a už jsem první místo nepustila,“ komentovala Holubová zatím životní výsledek.

„Získat titul byl vždy můj sen a také jsem si to náležitě užila,“ svěřovala se šampionka.

Navíc ukázala, že je před startem na nadcházejícím mistrovství Evropy v Brně ve skvělé formě.

„Ve svěťácích jsem končila ve dvacítce a bylo by fajn se posunout třeba do první desítky,“ plánovala si studentka Střední zdravotnické školy v Plzni.

Do evropského šampionátu, který startuje ve čtvrtek, zasáhne také další juniorská naděje Kateřina Vaverková. Členka TJ COPR Přeštice skončila v Hlinsku čtvrtá, ale v konečném pořadí poháru si vybojovala bronz.

Adéla Holubová projíždí vítězně cílem  mistrovského závodu juniorek v Hlinsku.

STŘÍBRNÉ POUČENÍ

Po zlatu přes polovinu závodu sahala rovněž kadetka Simona Spěšná z plzeňské MS Bike Academy, ale nakonec se loňská mistryně Evropy z kategorie starších žaček musela spokojit se stříbrem.

O vítězství stejně jako v minulých dílech národní série bojovala s o rok starší Anetou Novotnou a souboj prohrála o 31 sekund.

„S Anetou je to vždy vyrovnané a hodně nervózní. Celý první okruh jsem odtáhla v čele a ještě druhý výjezd největšího kopce jsem absolvovala jako první, jenže před vrcholem jsem chybovala,“ připustila závodnice, kterou trénuje její otec a někdejší úspěšný biker Milan Spěšný.

„Bylo to v jednom z výběhů, kdy jsme dostihly dvě pomalejší juniorky. Aneta mě podběhla a stihla se dostat i před obě juniorky. Mě se to nepovedlo. Potom ve sjezdu po kořenech to nešlo tak rychle a Aneta získala rozhodující náskok,“ popsala Spěšná moment, který rozhodl o dělbě medailí.

„Je to poučení pro příště,“ uvedla bikerka. Stříbrná trofej jí patřila i v konečném účtování Českého poháru. „Teď si užiji s rodiči krátké volno v Chorvatsku a pak se začnu chystat na druhý vrchol sezony, mistrovství Evropy, které se koná v polovině srpna v Itálii,“ prohlásila teprve čtrnáctiletá členka Akademie individuálních sportů Plzeňského kraje.

NADĚJE ZE ZÁPADU

Českým vicemistrem se v konkurenci osmdesáti mladších žáků stal další člen této akademie Petr Zeman. O titul se rval až do finiše a za vítězem nakonec jezdec BC Město Touškov zaostal jen o 8,2 sekundy.

Stříbrný kov si mezi dívkami sedm až osm let vybojovala další touškovská naděje Nela Vítková. V závodě pěti až šestiletých kluků zvítězil Matěj Málek z Plzně a mezi stejně starými dívkami skončila druhá Andrea Dostálová z rokycanské sestavy AC Sparta.

V souboji nejmladších na odrážedlech bral bronz Filip Blecha z Author Teamu Stupno.