Je tu doma. Ve Stupně na Rokycansku nejdřív na kole jako kluk blbnul s kamarády. Později dělal první závodní krůčky a teď se Ondřej Cink na známé tratě vrací jako jednička českého cross country.

Jeden z nejlepších světových bikerů bude hlavní hvězdou nedělního závodu elitní kategorie mužů.

„Těším se, jako každý rok. Jen to z mé strany nebude tolik o závodění, jako spíš o snaze pobavit diváky u trati a hlavně podpořit dobrou věc,“ prohlásil osmadvacetiletý profesionál ze stáje Kross Racing.

„Loni jsme ve Stupně pomáhali malému Davídkovi, letos chceme podpořit Emmičku Hájkovou z Rokycan, která trpí spinální svalovou atrofiíí. S přítelkyní Pavlínou jsme do projektu zapojeni, přidali se i další a věřím, že ještě přidají,“ podotkl Činky.

Jakým způsobem bude možné malou Emmu podpořit?

Diváci třeba zakoupením dobrot, které upečou maminky stupenských závodníků. Příspěvkem do kasičky, případně zakoupením lístků do tomboly, v níž se bude hrát o nějaké cyklistické věci, ale také o kombinézy, které nám na akci dal biatlonový nároďák. Nebo je možné se zapojit do dražby podepsaných dresů, ať už Romana Kreuzigera, Petra Vakoče nebo mého, v němž jsem absolvoval Cape Epic.

Loni jste navíc Davídkovi věnoval finanční prémii pět tisíc korun, kterou jste ve Stupně získal jako vítěz. Chystáte to letos zopakovat?

Nevím, jestli vyhraju, i když se o to budu snažit (úsměv). Ale ať už skončím jakkoliv, dám do sbírky pro Emmičku dvacet tisíc korun.

Vy pochybujete o prvenství, přesto že na domácí scéně suverénně kralujete?

Jenže mám za sebou hodně těžkou část sezony. Šest závodních víkendů na té nejvyšší úrovni mi ubralo hodně sil, forma šla dolů a já si potřeboval odpočinout. Takže po posledním svěťáku v Lenzerheide jsem jen orážel a teprve zase začínám s přípravou. I do Stupna pojedu z Prahy na kole a pak si dám závod.

Bylo osmadvacáté místo naposledy v Lenzerheide výsledkem zmíněného úbytku sil?

No, byl jsem se fakt unavený. Výkonnost šla dolů, hlava taky nebyla dobrá. Nedokázal jsem se koncentrovat na maximální výkon a pořádně se zmáčknout.

Možná i kvůli těžkému pádu v předešlém díle Světového poháru v italském Val di Sole.

Trochu určitě. Na zem jsem se tam sroloval po srážce se soupeřem jen tři sta metrů po startu. Sarrou mi zkřížil trasu a já letěl ve velký rychlosti saltem mimo trať. Helma rupla, narazil jsem si koleno a měl jsme nejspíš i slabý otřes mozku. V dalších dnech mě bolela hlava, což se mi stalo jen asi třikrát za život.

Vůbec letošní sezonou projíždíte stylem všechno nebo nic. V Novém Městě a v Les Gets jste skončil pátý, ale ve Valnordu vás zbrzdila srdeční arytmie a v Albstadtu podobně jako ve Val di Sole pád v kombinaci s defektem.

Takhle závodím. Vždycky chci vyhrát nebo se alespoň pokouším o první místo poprat. Konečně tak to bude i ve Stupně.

Je na co se těšit. Vždyť elitní souboj mužů na technické trati v lese u areálu Sokolka bude hodně nabitý.

To je fakt. Až na Járu Kulhavého se sejde konkurence jak na mistráku. Hlavní organizátoři Jarda Ryba s Lampíkem (Ondřejem Paurem) odvedli znovu dobrou práci. Jasně, budu chtít vyhrát, ale uvidíme, jak se závod vyvine. Ale už kvůli lidem, co se přijdou podívat, do toho dám maximum.

HORSKÁ KOLA STUPNO

(areál Sokolka)

Program - sobota

17.00: přebor Plzeňského kraje ve štafetách (tříčlenné týmy minimálně s jednou ženou). Prezentace od 16.00 hodin.

Neděle

Šestý závod krajského seriálu MTB cross country a zároveň mistrovství Plzeňského kraje jednotlivců (s výjimkou kategorií Elite)

od 9.00: závody dětí až po žactvo, nejmladší (2015 a mladší) na odrážedlech startují ve 12.25

12.35: vyhlášení výsledků dopoledních závodů

13.00: závody kadetů a veteránů

14.10: závod žen Elite+ pohárový závod žen, žen U23, juniorek a kadetek

15.20: závod mužů Elite

+ pohárový závod mužů, mužů U23 a juniorů

více na www.pal-mtb.cz