Český profesionál z týmu Kross Racing podle očekávání vyhrál na domácí půdě vyvrcholení závodů Horská kola Stupno.

Druhý skončil Jan Vastl, třetí už s odstupem dojel Marek Rauchfuss.

Souboj o vítězství ve stupenském cross country se odvíjel právě mezi Vastlem a Cinkem. Pro oba jezdce šlo o poslední ostrý test před odletem na mistrovství světa v Kanadě.

Po nájezdu do terénu udával tempo Vastl sledovaný těsně svým rivalem. Jenže pořadí vydrželo jen úvodní tři kola z osmi.

„Snažil jsem se jet první, protože na hravé technické trati ve Stupně se nedá moc předjíždět. Po třech kolech jsem odstřídal a Ondra mi v jednom z výjezdů cuknul. Vznikla tam mezera deset patnáct vteřin a vydržela až do cíle,“ svěřoval se Vastl.

„I tak to byl super závod,“ říkal biker.

Zatímco Vastl jen den předtím absolvoval závod v Rakousku, vítěz Ondřej Cink zase sedl na kolo ráno před závodem a z Prahy, kde nyní žije, vyrazil tréninkově směr rodný kraj.

„Je to pětašedesát kiláků, přes dvě hoďky na kole, docela dobře jsem se rozjel,“ usmíval se Činky, jak mu přezdívají.

Rozhodující momenty závodu popsal rodák z nedalekého Újezda u Svatého Kříže takto: „V závěru okruhu jsem v takovém prudším výjezdu Vastlíkovi vždycky nastoupil. Udělal jsem si z toho těžší trénink, ale také jsem chtěl vyhrát. Už kvůli Emmičce,“ zmínil charitativní podtext závodů Cink.

Sám Emmě Hájkové, dvouleté holčičce z Rokycan, postižené spinální svalovou atrofií, věnoval prémii za vítězství a částku dorovnal na dvacet tisíc korun. Další věci včetně dresu z Cape Epic věnoval do tomboly a dražby, jejichž výtěžek rovněž putoval na podporu malé Emmy.

Překvapením naopak skončil závod ženské elity.

Vítězství si vybojovala věkem teprve juniorka Adéla Holubová z plzeňského týmu Kola-bbm.cz. Česká mistryně a sedmá juniorka z nedávného mistrovství Evropy zaskočila zkušenější soupeřky razantním nástupem. A i když se na ní nakonec druhá Hana Ježková dotahovala, ve finiši Holubová první místo uhájila. „Přijel jsem sbírat zkušenosti a vyhrála jsem,“ rozplývala se mladá bikerka, kterou už záhy čeká v Kanadě premiéra na mistrovství světa.

Třetí skončila Ježkové týmová kolegyně z brněnské sestavy GT Oportunity Lucie Veselá.

Horská kola Stupno byly zároveň šestým dílem krajského seriálu PAL Cup a mistrovstvím série. V závodě mužů se šampionem stal Libor Morgenstein z Tachova.

Horská kola Stupno

Výsledky – muži Elite (8 kol): 1. Cink (Kross Racing) 1:03:51hod., 2. Vastl (Superio XC Team) -11 s., 3. Rauchfuss (Kros Bike Ranch team) -2:18, 4. Kobes (Skibikecentrum.cz)-2:50, 5. Rajchart (Ethic Sport) -3:20. Ženy Elite (4 okruhy): 1. Holubová (kola-bbm.cz) 40:10 min., 2. Ježková -1, 3. Veselá -41 (obě GT Oportunity Brno).

Pohár Plzeňského kraje a mistrovství série – muži (5): 1. Morgenstein (Tachov) 46:15 min., 2. Markvart (MS Bike Academy) -11, 3. Pakandl (Kola Pakandl) -31. Ženy (3): 1. C8stková (Tatran Žel. Ruda) 37:09, 2. Rybářová (Loko Rakovník) -4:30, 3. Blažková (Rokycany)-1 kolo.