Úspěšný triatlonista, mj. čerstvý vítěz prestižního závodu Czechman, chystá se svým týmem pro malé návštěvníky i jejich doprovod znovu den plný sportu a zábavy. Dějištěm akce bude areál za obchodním centrem Plaza.

„Děcka si tu budou moci vyzkoušet některý z tradičních, ale i těch méně obvyklých sportů na více než 50 stanovištích. Připravena budou i stanoviště pro handicapované děti,“ láká k účasti Švarc.

„Nově jsme přichystali třeba ukázku biatlonu, svezení na motokárách nebo na unikátní 50metrové skluzavce,“ upřesňuje nabídku reprezentantka v běhu na lyžích Andrea Klementová. „Součástí festivalu budou autogramiády sportovců nebo soutěže o ceny,“ doplňuje nová členka organizačního minitýmu.

Dopolední program začne už v 8.45 hodin a bude věnován především dětem z mateřských, základních a středních škol. Na své si ale už před polednem přijde každý. „Aktuálně se nám ohlásily výpravy ze 76 škol nejen z Plzně a zájem každým rokem stoupá. Jestliže poprvé dorazilo 750 školáků, loni přes dva tisíce a nyní je přihlášeno už přes 3300 děcek,“ oznamuje Švarc.

„Je to šance zaujmout i děti, které běžně nesportují a znají jen hraní na počítači. Ty chceme motivovat,“ vyhlašuje ředitel festivalu, jenž loni přilákal téměř šest tisíc návštěvníků.

A hned přidává příklad. „Na jednom ze stanovišť se takový trochu obézní kluk chopil hokejky a při střelbě na branku trefil tři ze čtyř otvorů, čímž předčil i přítomné hokejové žáky. Následně se přihlásil do přípravky a s ním i dalších jedenáct dětí,“ uvádí Švarc.

Zúčastněné kluby totiž mohou prezentovat nejen daný sport, ale i vlastní projekty, pořádat nábor. To vše zdarma. „Navíc každý z klubů dostane pět set korun na uhrazení nejnutnějších nákladů,“ připomíná muž, jenž stál u zrodu akce.

Festival se koná v Den olympismu a jeho součástí je i T-Mobile Olympijský běh. Připraveny budou běhy na pět a deset kilometrů se startem v 17.00, respektive v 18.00 hod.

Sportovní část skončí v 18.30, doprovodný program potom v 21.00 hodin. Celodenní vstupné činí 30 Kč pro děti a 50 Kč pro dospělé.

Více na www.festivalsportu.cz.