Trenéři házenkářské reprezentace povolali i Jana Chmelíka z mistrovského Talentu, ale třeba i legionáře s plzeňskými kořeny Milana Škvařila (nyní Suhr, Švýc.) či Tomáše Pirocha (Melsungen, Něm.).

„Honza si nominaci vysloužil výkony v extralize,“ okomentoval jeden z reprezentačních koučů Jan Filip nominaci levorukého křídla.

Národní tým se v Plzni schází poměrně pravidelně. „Máme tady ideální podmínky a navíc je to i logisticky výhodné,“ poznamenal trenér Filip.

Příští týden se totiž házenkáři přesunou do Prahy, odkud se vydají k závěrečným zápasům kvalifikace o Euro 2020. Ve středu hrají ve Finsku a dobře rozehranou skupinu pak zakončí v sobotu 16. června v Ostravě proti Bosně a Hercegovině.

„Přestože v Plzni nemáme všechny hráče, s nimiž počítáme pro kvalifikační zápasy, chceme využít veškerý čas na zdokonalení souhry mančaftu. V nominaci jsou převážně kluci ze širšího výběru, chceme je vidět v akci,“ naznačil Jan Filip náplň plzeňského soustředění.

Ale jsou tady i dlouholeté opory jako brankář Martin Galia nebo na spojkách zkušení Pavel Horák a Ondřej Zdráhala či mladý Stanislav Kašpárek.

Češi jsou v kvalifikační skupině druzí se šesti body, stejně jich má na kontě jejich poslední kvalifikační soupeř. Ale třetí Bělorusko ztrácí pouze dva body a také je to zatím jediný přemožitel výběru trenérů Filipa a Kubeše.

„Nechceme dopředu nijak kalkulovat. Ale pokud vyhrajeme ve Finsku, postup nám už neuteče,“ vypočítal Pavel Horák, jeden z nejzkušenějších reprezentantů. „Ze všech týmů máme skupinu nejlépe rozehranou. Teď to jen dotáhnout,“ usmál se.

Po sezoně ho čeká zřejmě životní přestup, z běloruského Brestu zamíří do věhlasného Kielu za někdejším reprezentačním parťákem Filipem Jíchou. Přestože ho tedy čeká parné léto, ani na chvilku nezaváhal a přijel už na první reprezentační sraz.

„V Bělorusku už nám skončila sezona, je potřeba zůstat v zápřahu,“ vyprávěl Pavel Horák po včerejším dopoledním tréninku.

Do Plzně za ním dorazila i rodinka, aby se ve volných chvílích aspoň trochu užili. Hlavní náplní ale zůstává házená. Národním tým se připravuje na závěr kvalifikace o evropský šampionát, který se bude hrát příští rok v lednu.

Právě vítězným soubojem s Finskem (31:27) čeští házenkáři na podzim do kvalifikace vstoupili. Potom sice na západě podlehli Bělorusku (30:31), ale protože zvládli odvetu venku (26:24) i zápas v Bosně (25:20) mají situaci ve svých rukou.