Oficiální charita českého basketbalu na sebe v rámci mistrovství světa v basketbalu žen do 17 let vezme podruhé v historii mezinárodní podobu a za podpory FIBA bude celý šampionát provázet.

Nebude to poprvé, kdy Každý koš pomáhá změní zeleno oranžové barvy na modro červené a bude vystupovat pod hlavičkou All Baskets Count. Také při zatím posledním ženském mistrovství světa v Brně a Karlových Varech basketbalistky a fanoušci pomáhali potřebným.

„Věřím, že můžeme navázat na úspěšný první ročník ABC organizovaný při FIBA mistrovství světa v basketbalu žen 2010," je optimistický místopředseda ČBF Jiří Zídek.

Stejně jako před čtyřmi lety, i nyní podpoří charitu Mezinárodní basketbalová federace FIBA. Na obnovení spolupráce i na poli sociálním se těší její prezident Yvan Mainini: „Je pro mne velkým potěšením opět spolupracovat s ČBF a zařadit All Baskets Count jako důležitou součást FIBA mistrovství světa v basketbalu žen do 17 let."

Tím nejdůležitějším je mechanika pomoci. Česká basketbalová federace se zavázala za každý bod českého týmu na světovém šampionátu darovat 100 Kč. Při celkovém počtu sedmi zápasů se výsledná částka může vyšplhat hodně vysoko.

Navíc bude doplněna i darem ze strany FIBA. Ta do charitativní sbírky věnuje 10 euro za každý úspěšný tříbodový pokus na šampionátu.

Příjemci letošní pomoci budou hned dva, stejně jako počet měst, ve kterých se od 
28. června do 6. července světový šampionát bude konat.

V Klatovech půjdou peníze ve prospěch pobočného spolku Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením, který se v současnosti stará o 31 pacientů mladších 18 let.

V Plzni pomohou peníze vybrané při šampionátu šestnáctiletému Lukáši Knížkovi, který po oboustranném zánětu míchy náhle ochrnul na spodní část těla. Nyní žije převážně s prarodiči a jeho stav vyžaduje náročnou rehabilitaci.

„To, že peníze budou pomáhat přímo v západočeském regionu, kde se šampionát koná, dává charitě ještě větší důležitost a věřím, že to bude motivovat i regionální dárce, aby pomohli," je si jistý Zídek, že v regionu najdou příjemci pomoci dostatečný počet dárců.

Do charity pod zkratkou ABC se totiž mohou tradičně zapojit i fanoušci, a to odesláním dárcovské SMS ve tvaru DMS POMOCKOSEM na číslo 87 777. Cena SMS je 30 Kč, příjemce pomoci obdrží 28,50 Kč.

Vítězem se člověk nemusí stát pouze na hřišti.