„Náš oddíl byl založen v roce 1928, takže letos slavíme 95 let,“ vysvětluje předseda přeštického oddílu národní házené Petr Šatra proč právě oni požádali o pořadatelství nejprestižnější akce sportu se 118letou tradicí, jemuž se v minulosti věnoval třeba slavný pilot v 2. světové válce František Faitl, hokejista Bohumil Modrý nebo oštěpařka Dana Zátopková.

Přeštice patří k tradičním baštám národní házené, mezizemská utkání se sem vrací po pěti letech a všichni mají v živé paměti, jak byl tehdy areál obležený diváky.

Na velký nápor fanoušků se pořadatelé chystají i letos, kdy bude vše umocněno tím, že se vedle dospělých představí v sobotním předprogramu i nejlepší junioři v zápasech Západ – Východ.

„Věříme, že nám vyjde počasí a přijede několik stovek diváků jako před pěti roky,“ přeje si předseda přeštického oddílu. „Připravili jsme pro fanoušky opět mobilní tribuny a zajistili i místa, kde se budou moci občerstvit nebo jen tak posedět a popovídat si,“ připomíná, že jde o akci, kde tradičně dochází k setkání několika generací národních házenkářů.

Trenér Petr Štochl rozebírá se svými svěřenci z Talent týmu Plzeňského kraje taktiku. Uspěje s ní ve finále?
Další finále je tady! Házenkáři Talentu vyzvou popáté v řadě Karvinou

Záštitu nad letošním kláním Čechy – Morava převzal Rudolf Špoták, hejtman Plzeňského kraje. Akci podpořil i přeštický starosta Tomáš Chmelík, jenž byl při zmíněných zápasech před pěti lety ještě v brance výběru Čech.

V rámci svátečního víkendu bude v sobotu 6. května v oblasti středočeské (v Čakovicích a Modřanech) a západočeské (v Plzni-Újezdě a Tymákově) odehrán i Superpohár ČR 2023, v němž se utkají oblastní výběry mladšího a staršího žactva.

Vrcholem ale budou v Přešticích nedělní utkání žen Západu a Východu (začátek 9.30) a mužů Čech a Moravy (11.30), během nichž dojde i k vyhlášení nejlepších hráčů a hráček za rok 2022. Sobotní přípravná utkání se odehrají také v Nýřanech a Blovicích, od 18 se pak v Přešticích uskuteční zápas legend.. Fanoušci národní házené se mají během prvního májového víkendu na co těšit.

SOBOTA
9.45 výběr Přeštic a Příchovic – ženy Západ, 10.00 Blovice – ženy Východ (v Blovicích), 10.00 Nýřany – muži Morava (v Nýřanech), 11.15 výběr Přeštic a Příchovic – muži Čechy, 14.00 juniorky Západ – Východ, 16.00 junioři Západ – Východ, 18.00 legendy muži Čechy – Morava.

NEDĚLE
9.30 ženy Západ – Východ, 11.30 muži Čechy – Morava.