Německý THW Kiel dovedl po finálovém vítězství nad Barcelonou (33:28) k vítězství v ročníku 2019/2020, a stal se tak prvním mužem, který tuto soutěž ovládl jako hráč i trenér s jedním klubem.

„Je to neuvěřitelné a hodně emotivní. Jsem strašně šťastný za kluky a celý klub. Od posledního vítězství v Lize mistrů už uplynulo hodně času,“ prohlásil Filip Jícha.

„A musím vyjádřit také velký respekt Barce. Věděli jsme, že do konce musíme bojovat jako o život. Je těžké najít správná slova, jsem tak plný emocí. Jsem šťastný za hráče a děkuji i organizátorům za to, že přes ten těžký rok tu teď můžeme stát jako vítězové Ligy mistrů,“ doplnil Jícha bezprostředně po převzetí zlatých medailí.

Předtím byl s Kielem u vítězství v letech 2010 a 2012 jako hráč. Pak už byl německý klub pouze jednou ve finále (2014), závěrečný turnaj čtyř nejlepších celků hrál naposledy v roce 2016. V sezoně 2018/2019 vůbec nebyl v Lize mistrů, zato však vyhrál Pohár EHF.

To už byl Jícha asistentem islandského kouče Alfreda Gislasona, který pak převzal německou reprezentaci a na jeho post usedl právě rodák ze Starého Plzence. A hned v premiérové sezoně dovedl Kiel k titulu ve zkrácené sezoně bundesligy.

A teď se tedy dočkal triumfu v nejprestižnější klubové soutěži světa, kterou jako první ovládl jako hráč i trenér s jedním týmem.

Předtím to dokázali Talant Dujšebajev a Roberto García, ale s různými kluby.

Utkání MOL ligy žen DHC Slavia Praha - DHC Plzeň, 30.12.2020.
Házenkářky DHC Plzeň prohrály vyrovnaný zápas

Pro Jíchu byl úterní triumf o to emotivnější, že ve finále porazil Barcelonu, protože v tomto slavném katalánském velkoklubu v roce 2017 ukončil hráčskou kariéru.

„Finále proti Barceloně, to je zápas snů,“ prohlásil pro televizní stanici Eurosport před finálovou bitvou, v níž se mu navíc povedlo Barcelonu porazit.

Navzdory tomu, že jeho Kiel šel do závěrečného turnaje Final Four v Kolíně nad Rýnem zdecimovaný nákazou koronaviru, jen pár dnů po skončení karantény.

Ze zdravotních důvodů mu dokonce chybělo několik hráčů včetně krajana Pavla Horáka, dlouhodobě zraněný je rakouský kanonýr Nikola Bilyk. Proti Barceloně, která v Lize mistrů od loňského září neprohrála a měla šňůru 23 vítězství, byl Kiel outsider.

Už na semifinálovou výhru nad maďarským Vesprémem se hodně nadřel, vyhrál až po prodloužení 36:35.

V úterním finále však drama nepřipustil, Barcelona vedla jen 3:2, pak už držel otěže zápasu německý tým. Famózní výkon podal zejména dánský brankář Niklas Landin, jenž přiváděl zvlášť ve druhé půli střelce soupeře k zoufalství.

Kiel si za vítězství v Lize mistrů připsal prémii 500 000 eur (13 mil. korun). A to jistě není v téhle těžké době zanedbatelná injekce.