Za necelý měsíc se oficiálně uzavře kruh kariéry hvězdného házenkáře Filipa Jíchy. Nejlepší světový hráč roku 2010 či majitel klubových titulů a pohárů v zahraničních ligách udělá tečku rozlučkovým zápasem v Plzni. Ve městě, kde se učil házenkářské abecedě a v jehož dresu poprvé nakoukl do české nejvyšší soutěže. Utkání se uskuteční 16. června od 17.30 hodin na zimním stadionu Home Monitoring Arena. „Jiná varianta než Plzeň neexistovala,“ přiznal Jícha.

Vstupenky jsou k mání od 60 do 180 korun. Na akci dorazí kolem čtyřiceti světových a českých špičkových házenkářů, s nimiž Jícha hrál doma i v zahraničí.

Neobáváte se rozlučky s ohledem na emoce?
Já Jsem racionální člověk. Rozlučka mi přijde dojemná, ale momentálně svoje pocity nevypouštím. Když jsem nedávno své manželce četl jména hráčů, lidí a šéfů kolem házené, kteří přijedou, bylo to pro ni dojemné a viděl jsem na ní speciální reakci. Začal jsem o tom přemýšlet a musel jsem přiznat, že to opravdu bude velmi dojemná událost. Netuším ale, jaká lavina emocí se na mě nahrne. Moje hráčská kariéra je uzavřená a rozlučkovým zápasem udělám oficiální tečku i pro fanoušky v České republice, v Plzni – v mém rodišti, před rodinou a kamarády. Přijedou sem všechny hvězdy, které mě ovlivnily a s nimiž mě pojí přátelství. Když o tom přemýšlím, tak se mi těžko hledají slova. Bude to pro mě speciální den, na který rozhodně nezapomenu.

Na která jména se fanoušci mohou těšit?
Jsem moc rád, že přijali pozvání dvojnásobní olympijští vítězové, brankář Thierry Omeyer a nejlepší házenkář světa Daniel Narcisse. Zahráli si třikrát ve finále olympiády, dvakrát vyhráli, jednou prohráli o gól. Dorazí můj mentor Švéd Stefan Lövgren, který byl kapitán Kielu, když jsem do něj přestoupil. Přijedou Dominik Klein, Kiril Lazarov, kapitán FC Barcelona Víctor Tomás, Marcus Ahlm. Takže co jméno, to neuvěřitelná sbírka trofejí. Zpočátku jsem měl trošku strach, ale z pětadvaceti lidí, které jsem první den oslovil, mně jich dvacet řeklo: počítej s námi, díky moc za pozvání a hrozně rádi přijedeme. Poznal jsem, že jim na mně záleží a že přátelství s nimi je navěky, což mě hodně naplňuje. Jsem neuvěřitelně šťastný, že je mohu přivézt do rodné Plzně a strávit tady s nimi pěkné chvíle.

Jaký program nabídnete?
Kromě zápasu mužstva Kielu z roku 2012 proti FC Barcelona a zbytku světa ještě autogramiádu a různé aktivity, které by lidem házenou přiblížily. Mám radost, že budu moci ukázat všechny vyhrané trofeje – pohár pro vítěze Ligy mistrů, německého poháru, německé bundesligy, pohár pro vítěze mistra světa klubů, španělské ligy a poháru. Fanoušci uvidí i pohár za vítězství v poháru EHF. Vidět všechny poháry pohromadě včetně toho pro nejlepšího házenkáře světa bude pro mě hodně zajímavý moment, a dojde mi asi to až později.

Jak jste zvládl konec kariéry ohlášený na podzim loňského roku?
Nejhorší byly momenty, kdy jsem věděl, že to přichází a že už se musím rozhodnout. I když jsem měl ještě dva roky smlouvu v Barceloně, rozhodl jsem se skončit, protože už mě to tolik nenaplňovalo. Nejhorší bylo rozhodování, ale jakmile jsem ten krok udělal a oznámil to rodině, tak to ze mě spadlo. Napsal jsem skvělou knížku, kterou jsem zavřel a uložil do knihovny. Nežiji z minulosti, ale přítomností a budoucností, takže se moc těším, co mi život nabídne. Podepsal jsem smlouvu s Kielem jako asistent trenéra a od sezony 2019 budu vést Kiel jako šéftrenér. To je velikánská výzva, která mě extrémně naplňuje. Rozlučkové utkání bude můj poslední zápas v hráčské kariéře.

Kolika rozlučkových zápasů jste se zúčastnil jako host?
V průměru jednoho za rok. Za těch patnáct let venku to bylo deset dvanáct zápasů. Z prvního rozlučkového zápasu jsem byl jako mladý extrémně dojatý a úplně mě to přibilo k zemi. Další rozlučky jsem si víceméně užíval a na tu poslední Dominika Kleina v Kielu jsem přiletěl z dovolené. Kvůli zpoždění letadla jsem vbíhal do haly v 17. minutě. Mám zkušenosti z druhé strany, ale otázka je, jak budu reagovat při vlastní rozlučce.