Psalo se 17. září roku 2000. Triatlon si měl odbýt svou velikou premiéru pod pěti kruhy. Nikdo tehdy nečekal, že na ikonickém místě u majestátní budovy slavné Opery v australském Sydney zažije český triatlon takový úspěch. S odstupem let stále nejvýraznější výsledek v dějinách tohoto sportu u nás. Jan Řehula získal bronzovou olympijskou medaili. Rodák z Chebu, který se ale s rodiči záhy přestěhoval do Plzně, tehdy prožil skvělý závod. Ve startovním poli působil nenápadně. Ještě v cyklistice se sice držel mezi nejlepšími, ale málokdo v ten moment tušil, že míří k historickému úspěchu. V závěrečném desetikilometrovém běhu však Řehy, jak se mu přezdívá, zapnul forsáž a postupně nechával za sebou jednoho soupeře za druhým. V cíli byl třetí a na konci dne mu pořadatelé zavěsili na krk tu vysněnou bronzovou placku.

Honza se už jen tímto závodem stal legendou triatlonu u nás. A ani po ukončení profesionální kariéry na sport kombinující plavání, cyklistiku a běh nezanevřel. Vrhl se na trenérskou dráhu a dlouhá léta pomáhal posouvat výkonnostní limity sportovcům v zahraničí. Trénoval korejskou i australskou reprezentaci. Ale nakonec se vrátil domů. Do Plzeňského kraje. A tady v triatlonové akademii vychovává české naděje a snaží se o to, aby třeba jednou jeho olympijská medaile nebyla v pomyslné domácí triatlonové síni slávy osamocena.

Nedávno Jan Řehula oslavil životní jubileum - 50. narozeniny, k nimž mu všichni přejí hlavně hodně zdraví a radosti z jeho mladých svěřenců.